Młode kociaki to samo szczęście! By zdrowo się rozwijały, miały energię do zabawy i nie chorowały, trzeba prawidłowo o nie dbać. Na co musimy zwrócić uwagę, mając w domu małego kotka?

Od narodzin do samodzielności

Nowo narodzone kociaki powinny przebywać pod opieką matki. Niewykluczone, że  nawet najtroskliwsze kocie mamy będą potrzebować pomocy człowieka. Kocie maluchy należy codziennie ważyć, sprawdzając, czy zdrowo przybierają na masie i obserwować stan ich zdrowia. Sprawując nadzór nad kocią mamą musimy obserwować, czy nie odtrąca ona żadnego kociaka, oraz czy wylizuje i karmi wszystkie maluchy. Jeśli któryś z kociaków jest zaniedbywany, należy zatroszczyć się o jego zdrowie – dokarmiać preparatami mlekozastępczymi z butelki, ogrzewać i pocierać jego brzuszek wilgotną ściereczką, by sprowokować go do wypróżnienia. Naturalnie młode kotki powinny ssać mleko matki do 7-8 tygodnia. Dodatkowe pokarmy, czyli mokrą karmę dla najmłodszych kociąt, można wprowadzać u 5-6 tygodniowych maluchów. Czas spędzony przy rodzinie jest niezwykle ważny dla rozwoju i socjalizacji maluchów, dlatego młodych kotów nie należy rozdzielać z matką i rodzeństwem przed ukończeniem 12 tygodnia życia.

Nauka czystości

Kluczową umiejętnością, jaką powinny zdobyć kocie maluchy, jest korzystanie z kuwety. Załatwiania się w wyznaczonym miejscu najłatwiej uczą się poprzez obserwację swojej matki. Jeśli jednak nie mają takiej możliwości, należy im w tym pomóc. Kociego malucha należy wkładać do kuwety gdy zauważymy, że chce się wypróżnić – zazwyczaj następuje to po przebudzeniu, posiłku i zabawie. Powtarzaj tą czynność do czasu, aż mruczek sam zacznie kierować się do kuwety, by się załatwić.

Jak karmić młodego kota?

Pierwszym pokarmem dla kociego malucha powinna być mokra karma przeznaczona dla najmłodszych kociąt, oznaczona na opakowaniu jako „kitten” lub „baby”. Młode koty mają ogromne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, jednak ich żołądki nie są zbyt duże. Dlatego dzienną dawkę pokarmu dla malucha powinniśmy podzielić na 4-5 małych posiłków podawanych o stałych porach. Koty powinny mieć także zapewniony stały dostęp do czystej wody.

Najważniejsze szczepienia

Układ odpornośiowy małych kociaków nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Z tego powodu każdy wirus i choroba mogą stanowić dla malucha śmiertelne niebezpieczeństwo. Kociaki w wieku 7-8 tygodni powinny zostać zaszczepione szczepionką FVRCP przeciwko kociemu nieżytowi nosa i tchawicy, kaliciwirozie (koci katar) i panleukopenii. Zabieg ten należy powtórzyć po 3-4 tygodniach.

Należy także pamiętać, by reagować natychmiastowo, jeśli zauważymy u kociaka katar, gorączkę i biegunkę. Takie objawy mogą być wywołane przez potencjalnie śmiertelne wirusy.

Zabawa i socjalizacja

W życiu małego kociaka najważniejsze jest poznawanie otoczenia i dobra zabawa. Dlatego kociego malucha powinniśmy zaznajamiać z przychodzącymi do nas gośćmi, oswajać z zabiegami pielęgnacyjnymi i wizytami u weterynarza, a także uczyć odpowiedniej formy zabawy. Kociakowi nie wolno pozwalać na podgryzanie naszych rąk, łapanie zębami za nogawki czy atakowanie butów. Najodpowiedniejszą zabawą będzie dla niego polowanie na wędkę z piórkiem, ściganie po domu małych piłeczek lub wydobywanie drobnych przysmaków z maty węchowej lub kuli-smakuli.