Jak pozbyć się pasożytów u psa?

Robaki u psa to częsty problem, który może poważnie zagrozić zdrowiu naszego pupila. Objawy zarobaczenia u psa bywają także uciążliwe dla opiekunów, a niektórymi pasożytami psów mogą zarazić się także ludzie – w szczególności dzieci. Jakie robaki u psów występują najczęściej, jak objawia się zarobaczenie i czym odrobaczać psa?

Robaki u psa. Jakie gatunki pasożytów wewnętrznych mogą zaatakować psa?

Pasożyty wewnętrzne występujące  u psa dzielą się na dwie grupy – tasiemce i nicienie. Najczęstszym tasiemcem u psów jest Dipylidium caninum, czyli tasiemiec psi, którym domowe pupile zarażają się poprzez połknięcie pchły będącej żywicielem pośrednim tego pasożyta.Tasiemiec psi bytuje w jelicie grubym, gdzie przyczepia się do błony śluzowej, uszkadza ją i utrudnia wchłanianie substancji odżywczych przez psa. W jelitach psa tasiemiec może osiągnąć nawet do 80 cm długości – w przypadkach ciężkiego zarobaczenia u psa dochodzi czasem do zaczopowania światła jelita, co może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Nicienie u psa to przede wszystkim glista psia (Toxocara canis), tęgoryjec psi (Ancylostoma caninum), oraz włosogłówka (Trichuris vulpis). Do zarażenia tymi pasożytami dochodzi poprzez zjedzenie larw lub jaj obecnych w zakażonym środowisku. Dorosłe glisty butują w jelicie cienkim. Uwolnione z jaj larwy przemieszczają  wraz z krwią do różnych narządów psa – wątroby, serca i  płuc gdzie są wykrztuszane i ponownie połykane.

Czy można się zarazić robakami od psa?

Człowiek może zarazić się pasożytami występującymi u psa lub kota. Przykładem choroby odzwierzęcej, na którą narażone są  głównie dzieci jest  toksokaroza.  Do zarażenia dochodzi poprzez przypadkowe połknięcie jaj glisty psiej lub kociej, które znajdują się glebie zanieczyszczonej odchodami zwierząt, np. w piaskownicy.  Przypadki zarażania  się człowieka tasiemcem psim są rzadkie, co związane jest ze specyficzną drogą zakażenia(przypadkowe połknięcie pchły, która jest żywicielem pośrednim tasiemca).

Zarobaczenie u psa – objawy

Zarobaczenie nie zawsze będzie objawiać się obecnością robaków w kupie psa. Żerujące w jelitach czworonoga pasożyty mogą przez dłuższy czas nie dawać żadnych widocznych gołym okiem objawów. Dopiero silniejsza inwazja robaków u psa będzie  powodować stopniowe wyniszczenie organizmu swojego żywiciela objawiające się apatią, utratą masy ciała i osłabieniem sierści. Do częstych objawów silnego zarobaczenia należą także nawracające biegunki (także z krwią), wymioty i ból brzucha.

Robaki w kupie psa pojawiają się w przypadku poważnego zarobaczenia i mogą  przypominać ziarenka ryżu lub kawałki makaronu. Jaja i człony pasożytów zauważyć można także w wymiotach psa.

Czym odrobaczać psa?

Najlepszym sposobem na pozbycie się robaków u psa jest regularne podawanie mu tabletek na odrobaczanie. Tabletki te zawierają substancje czynne takie jak prazykwantel, embonian pyrantelu i fenbendazol, które działają skutecznie na pasożyty wewnętrzne: nicienie (włosogłówki, glisty, tęgoryjce) i tasiemce. By skutecznie zapobiegać rozwojowi pasożytów u psa warto stosować środki odrobaczające o najszerszym spektrum działania, czyli zwalczające równocześnie kilka gatunków pasożytów wewnętrznych.

Jak często odrobaczać psa?

Dorosłe psy mające kontakt z odchodami innych zwierząt należy odrobaczać co 3 miesiące. Pierwsze odrobaczanie szczeniąt najlepiej jest przeprowadzić między 2 i 4 tygodniem życia. Kolejne dawki preparatu odrobaczającego należy podawać szczeniętom co miesiąc, aż do ukończenia przez malucha 6 miesięcy.

W przypadku silnego zarobaczenia konieczne będzie przeprowadzenie dłuższej kuracji odrobaczającej. Jej przebieg ustala zawsze lekarz weterynarii na podstawie badań i stanu zdrowia psa.


ULOTKA – InPar®