Kocie pazury rosną całe życie, dlatego wymagają regularnej kontroli i pielęgnacji ze strony opiekuna. Jak dbać o pazury u kota?

Po co kotom pazury?

Kocie pazury pełnią wyjątkową rolę – służą nie tylko do bronienia się i drapania, ale także do wspinaczki, polowania i zachowania stabilności podczas poruszania się. To również ważny element pozwalający kotom na komunikowanie się przy pomocy znaków wizualnych (zadrapania na drzewach, meblach, ścianach) i  zapachowych (pozostawione na tych powierzchniach feromony wydzielane przez gruczoły na łapach). Podczas wszystkich tych czynności pazury kota ulegają ścieraniu, muszą więc stale rosnąć, by ciągle pełnić swoje funkcje.

Niestety kot utrzymywany wyłącznie w domu nie ma aż tylu okazji do samodzielnego skracania pazurów. Zbyt długie pazurki u kota mogą utrudniać zwierzakowi poruszanie się, zaczepiać o ubrania opiekuna i zaciągać materiał na domowych meblach. W skrajnych sytuacjach dojść może także do złamania lub nawet całkowitego wyrwania pazura, co wiąże się z silnym krwawieniem i ogromnym bólem u zwierzaka. Pazury kotów niewychodzących mogą więc potrzebować uwagi ze strony opiekuna, który zadba o ich prawidłową pielęgnację.

Jak dbać o kocie pazury?

Najlepszym sposobem na zadbanie o kocie pazury jest zapewnienie mruczkowi odpowiednich sprzętów, na których sam będzie mógł je ścierać. Są to przede wszystkim drapaki – pionowe słupki ze sznurka, tekturowe maty do drapania, drewniane drzewka do wspinania i materiałowe domki. Trzeba jednak pamiętać, że każdy kot ma swoje indywidualne preferencje przy wyborze miejsca do drapania. Dlatego wybierając drapak dla kota nie należy zrażać się, jeśli zwierzak początkowo nie chce z niego korzystać. W takiej sytuacji można spróbować przestawić drapak w inne, bardziej widoczne miejsce lub wybrać inny rodzaj sprzętu do ścierania pazurów. Chcąc zachęcić kota do korzystania z drapaka można spryskać go sprayem z kocimiętką, a także chwalić i nagradzać kota, gdy zwierzak zainteresuje się nowym sprzętem. Czasem jednak okazać się może, że ścieranie pazurów na drapaku nie będzie wystarczające, a kocie pazury wymagać będą regularnego obcinania. Jak się do tego zabrać?

Jak obcinać kotu pazury?

Obcinanie pazurów wymagające trzymania łapki w ręce opiekuna może sprawiać niektórym kotom dyskomfort. Dlatego do dotykania pazurów warto przyzwyczajać mruczka już od pierwszych tygodni życia. Małego kotka należy w tym celu brać na kolana, delikatnie przytrzymać w wygodnej pozycji i lekko głaskać po łapkach, a następnie brać każdą z nich w ręce i kolejno wysuwać pazurki. Tak nauczony kociak nie będzie stawiał oporu podczas pielęgnacji pazurów. Przyzwyczajanie dorosłego kota do obcinania pazurów wymagać będzie więcej czasu, jednak również jest możliwie przy regularnych próbach i dużej dozie wyrozumiałości. Za każdą sesję dotykania łapek i cierpliwość warto nagrodzić zwierzaka dobrym przysmakiem – pozwoli to na zbudowanie miłych skojarzeń z tym zabiegiem.

Do obcinania kotu pazurów przydadzą się odpowiednie narzędzia, czyli specjalna obcinaczka przeznaczona dla zwierząt lub ostre cążki do paznokci. Ważne jest także dobre oświetlenie, które pozwoli skontrolować, na jaką długość można bezpiecznie przyciąć pazurek. Przy obcinani pazurów należy stabilnie trzymać zwierzaka – najlepiej jest posadzić go sobie na kolanach tak, by tyłem opierał się o brzuch opiekuna. Zapobiegnie to wycofywaniu się kota podczas zabiegu. Następnie należy chwycić jedną z łapek, kolejno wysuwać i skracać pazury. Uciąć można tylko przezroczystą część pazura – różowa zawiera ukrwiony rdzeń, którego nie wolno naruszać obcinaczkami. Obcinanie kotu pazurów wymaga więc precyzji. Jeśli boimy się samodzielnie skracać pazury u kota, zwierzak zaczyna się wykręcać lub zachowuje się agresywnie, warto poprosić o pomoc lekarza weterynarii.