Co możemy odczytać z ruchów uszu naszego mruczka? Sprawdź, co znaczą położone kocie uszy i czy ciepłe uszy u kota mogą być objawem choroby.

Jak zbudowane są kocie uszy?

Koty mają wyjątkowy słuch. Jest on o wiele wrażliwszy na wysokie dźwięki (60-100 Khz), niż słuch człowieka (12-20 Khz) i psa (20-50 Khz). Kocie uszy mogą także zlokalizować źródło dźwięków z niebywałą szybkością i dokładnością. Dzięki temu koty są w stanie dosłyszeć nawet najcichsze popiskiwania myszy i w ciągu sekundy ustalić, gdzie się ona znajduje!

Trójkątne uszy kota sterowane są ponad 30 mięśniami znajdującymi się w małżowinie. Mogą także poruszać się niezależnie od siebie, umożliwiając mruczkowi równoczesne nasłuchiwanie dwóch różnych dźwięków dochodzących z innych kierunków. Ułożenie kocich uszu zależne będzie także od emocji, jakie odczuwa zwierzak, oraz jego samopoczucia.

Czy uszy odzwierciedlają nastrój kota?

Obserwacja mowy ciała kota jest doskonałym sposobem na rozpoznanie, w jakim nastroju znajduje się mruczek. Ważnym elementem, z którego możemy wyczytać samopoczucie czworonoga, są kocie uszy. Jak będą układać się uszy kota w zależności od emocji zwierzaka?

  • stojące, ściągnięte blisko siebie do przodu – czujność i zaciekawienie;
  • skierowane do przodu, ale lekko rozsunięte na boki – zrelaksowanie, dobry nastrój;
  • obniżone, skierowane na zewnątrz jak skrzydła samolotu – zdenerwowanie, dyskomfort, ból;
  • położone płasko, przyciśnięte do głowy – strach, poczucie zagrożenia mogące prowadzić do ataku w samoobronie.

Kocie uszy a zdrowie

Wygląd i stan kocich uszu może być zależny także od stanu zdrowia czworonoga. Uszy zdrowego kota powinny być czyste, ruchliwe i w pełni owłosione, nieznacznie ciepłe w dotyku. Muszą też poruszać się swobodnie, a zwierzak nie powinien ich zbyt często drapać.

Pojawienie się w uszach kota brudu, lepkiej wydzieliny, strupów czy wyłysień świadczyć może o problemach skórnych. Ich powodem bywają infekcje wynikające z osłabienia odporności, pasożyty skórne (świerzb, pchły) oraz alergie pokarmowe lub kontaktowe. Takie dolegliwości mogą także powodować uporczywy świąd, który prowokować będzie zwierzaka do drapania uszu i uszkodzeń skóry. Zbyt ciepłe uszy u kota świadczyć będą natomiast o gorączce, której przyczyną może być wiele groźnych chorób wirusowych i bakteryjnych. Za to trzymanie jednego ucha w nienaturalnej pozycji może być objawem stanu zapalnego lub uszkodzenia w obrębie wewnętrznych struktur ucha.

Jeśli wygląd uszu kota zaczyna nas martwić, powinniśmy jak najszybciej zabrać mruczka do lekarza weterynarii. Specjalista obejrzy dokładnie kocie uszy, oceni stan zdrowia czworonoga i wykona odpowiednie badania, które pomogą zdiagnozować przyczynę złego samopoczucia u kota.