Kleszcz u psa może wywołać wiele groźnych chorób odkleszczowych, które są potencjalnie śmiertelne. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie psa przeciwko kleszczom i sprawdzanie skóry psa po każdym spacerze. Jak objawiają się choroby przenoszone przez kleszcze? Jakie preparaty na kleszcze dla psa będą najskuteczniejsze i jak wyciągnąć psu kleszcza?

babeszjoza

Jak rozpoznać kleszcza u psa?

Kleszcze to niewielkie pasożyty  należące do rodziny pajęczaków. Nienapity kleszcz może mieć zaledwie kilka milimetrów, ma czarny lub ciemnobrązowy kolor, spłaszczone ciało, jest bardzo ruchliwy i szybko wędruje po skórze psa. Po napiciu się krwi kleszcz u psa może mieć nawet 1,5 cm i przypomina napuchniętą grudkę na skórze. Pasożyty te najczęściej umiejscawiają się przy uszach psa, na szyi i klatce piersiowej, a także na skórze brzucha i wewnętrznej stronie ud. Opitego kleszcza na psie można jednak także znaleźć w innych miejscach, na przykład na pysku, powiekach, grzbiecie, a nawet między palcami. Dlatego po każdym spacerze należy dokładnie przejrzeć skórę psa i jeśli pies ma kleszcza, jak najszybciej usunąć pasożyta.

Kleszcze u psa. Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób – część z nich może być nawet śmiertelna dla psa. Choroby odkleszczowe to między innymi babeszjoza, anaplazmoza, bartoneloza, borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, dirofilarioza.

Babeszjoza u psa – objawy

Babeszjoza to jedna z najniebezpieczniejszych chorób odkleszczowych u psa. Nieleczona babeszjoza może doprowadzić do śmierci zwierzęcia w zaledwie kilka godzin. Objawy babeszjozy u psa występują zazwyczaj kilka lub kilkanaście dni po ugryzieniu kleszcza. Pierwsze objawy tej choroby to przede wszystkim osłabienie, silna anemia powodująca blade dziąsła u psa, wysoka temperatura i brak apetytu. Wraz z rozwojem tej choroby dochodzi do uszkodzenia czerwonych krwinek i nerek, a mocz czworonoga nabiera ciemnego koloru wywołanego obecnością krwi. Dlatego jeśli pies złapał kleszcza, zachowuje się ospale i odmawia jedzenia, musimy jak najszybciej zabrać go do weterynarza, wykonać badania krwi i testy na babeszjozę u psa.

Ixodes Ricinus

Leczenie psa po ukąszeniu kleszcza

Leczenie babeszjozy u psa należy rozpocząć natychmiast po zdjagnozowaniu tej choroby odkleszczowej. W łagodnych przypadkach babeszjozy psu podaje się imizol – substancję zwalczającą pierwotniaki Babesia canis – oraz kroplówki podskórne i antybiotyki, a samo leczenie choroby trwa kilka dni. Cięższe przypadki, w których dochodzi do powikłań, stanowią poważne zagrożenie dla życia psa, mogą wymagać długiego leczenia i przeprowadzenia transfuzji krwi. Późno wykryta babeszjoza u psa zmniejsza szanse na wyzdrowienie i często kończy się śmiercią zwierzęcia.

kleszcz

Pies złapał kleszcza – jak usunąć kleszcza u psa?

Jeśli zauważymy kleszcza w skórze psa, musimy go jak najszybciej usunąć. By wyciągnąć kleszcza u psa możemy posłużyć się pensetą, specjalną kleszczołapką lub lassem do usuwania kleszczy. Pasożyta należy złapać tuż przy skórze psa, a następnie zdecydowanym ruchem usunąć. Wgryzionego kleszcza nie należy smarować masłem, zgniatać, ani czekać, aż sam odpadnie. Nawet wysuszony kleszcz u psa musi być jak najszybciej wyciągnięty! Pasożyta tego należy usunąć w całości – źle wyrwany kleszcz może powodować stany zapalne skóry i liczne powikłania. Jeśli w skórze psa zostanie głowa kleszcza, można usunąć ją za pomocą igły lub zgłosić się po pomoc do weterynarza.

co na kleszcze dla psa

Jak uchronić psa przed kleszczami?

Kleszcze to pasożyty, które aktywne są niemal przez cały rok. Obecne są nie tylko na łąkach i lasach – pies może złapać kleszcza także na miejskim trawniku lub w przydomowym ogródku. Dlatego niezwykle ważne jest regularne zabezpieczanie psa przeciw kleszczom. W tym celu stosować można różne preparaty weterynaryjne, np. krople na kleszcze aplikowane na kark psa czy spraye na sierść.

Na kleszcze dla psaULOTKA – Fiprex® Duo L | ULOTKA – Fiprex® Duo KOT