Zwierzęta, aby nie chorować potrzebują dodatkowej ochrony. Podobnie jak w przypadku ludzi, zapewnić mogą ją szczepienia. Oczywiście przy okazji tego tematu nasuwa się wiele pytań – kiedy szczepić czworonoga? Na jakie choroby? Czy na pewno jest to bezpieczne? W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości.

Szczepienia Psów

Psy powinny być zaszczepione po ukończeniu 8 tygodnia życia. Jest to ważne, ponieważ właśnie wtedy w ich organizmie zanikają matczyne przeciwciała pobierane z siarą. Wykonanie szczepienia wcześniej może spowodować, że będzie ono nieskuteczne.

Szczepienia chronią przed wieloma chorobami, najważniejsze z nich to:
– nosówka,
– wirusowe zapalenie wątroby,
– parwowiroza,
– koronowiroza,
– kaszel kenelowy,
– leptospiroza,
– borelioza,
– bordetelloza,
– wścieklizna.

Jak widać na powyższych przykładach, wachlarz chorób przed którymi możemy ochronić naszego podopiecznego jest duży. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań przed szczepieniem psów. Nie można tego robić, gdy:
– są chore bądź niedożywione,
– wycieńczone (co może być spowodowane silnym stresem),
– są zarobaczone,
– suczka jest w ciąży,
– zauważyliśmy niepożądane objawy podczas poprzednich szczepień.

Pamiętajmy, że szczepionka ma pomóc, a nie zaszkodzić. Zanim się na nią zdecydujemy wykluczmy wszystkie wyżej wymienione ograniczenia i skonsultujmy się z weterynarzem.

Szczepienia kotów

Podobnie jak w przypadku psów, koty szczepi się mniej więcej w 7-8 tygodniu życia. Najczęściej szczepienia podawane są w okolicach karku. Istnieje dokładny kalendarz szczepień naszych kocich podopiecznych:
– wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
– wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
– kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
– następne w zależności od trybu życia zwierzęcia podajemy co roku (jesli kot często przebywa z innymi zwierzętami, bądź wychodzi na dwór) lub co 2-3 lata (jeśli zwierze żyje w domu): koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia.

Przeciwwskazania są niemal identyczne, jak te opisane u psa. Nie można szczepić zwierzęcia chorego, zarobaczonego oraz kotek w ciąży.

Szczepienia czworonogów to ważny temat. Warto skorzystać z możliwości jakie daje nam obecnie medycyna weterynaryjna i uchronić naszego pupila przed chorobami i niepotrzebnym cierpieniem.