Koty na co dzień same dbają o higienę. Jednak istnieją sytuacje, w których opiekun musi wspomóc mruczka dodatkowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Kiedy trzeba czyścić kotu uszy i jak to robić?

Kiedy kocie uszy wymagają czyszczenia?

W większości przypadków uszy zdrowego kota nie będą wymagać czyszczenia. Wręcz przeciwnie – profilaktyczne mycie kocich uszu może przynieść więcej szkody, niż pożytku! Konieczność wprowadzenia takich zabiegów pielęgnacyjnych pojawić się jednak może w przypadku niektórych dolegliwości zdrowotnych, takich jak alergia pokarmowa, grzybica, obniżenie odporności czy obecność pasożytów skórnych. Jednak nawet u zdrowego kota należy regularnie kontrolować wygląd wnętrza małżowiny usznej i kanału słuchowego.

Zdrowe, kocie uszy powinny być czyste i jasnoróżowe. Zalegająca wydzielina, pojawienie się strupków czy przebarwień będzie wskazaniem do wizyty u lekarza weterynarii. Specjalista obejrzy małżowiny uszne czworonoga, wykona niezbędne badania i zdiagnozuje przyczynę problemu. W zależności od dolegliwości zdrowotnej może zalecić wprowadzenie kotu odpowiedniej diety, podawanie preparatów zwalczających pasożyty skórne oraz stosowanie leków i maści. Brudne uszy u kota wymagać będą także regularnego czyszczenia, które usunie nadmiar woskowiny i przyspieszy gojenie uszkodzonej skóry.

Czym czyścić kocie uszy?

Pocieranie delikatnej, często podrażnionej skóry uszu przy pomocy palca, patyczka i silnych środków myjących może jedynie spotęgować problem i spowodować u zwierzaka ból. Dlatego do czyszczenia kocich uszu należy używać wyłącznie delikatnych materiałów (zwilżonego płatka kosmetycznego lub bawełnianej ściereczki) i specjalnych preparatów przeznaczonych do higieny uszu i oczu kota. Chcąc wybrać najodpowiedniejsze kosmetyki do uszu, możemy poprosić o rekomendację lekarza weterynarii.

Domowe mruczki nie przepadają za zabiegami higienicznymi – wymagają one przede wszystkim nielubianego przez kota unieruchomienia i wiążą się często z nieprzyjemnymi odczuciami. Przymus i niedelikatne traktowanie mogą poskutkować ucieczką, agresją w obronie własnej, a nawet utratą zaufania do opiekuna. Dlatego chcąc wyczyścić kotu uszy, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i nie robić niczego na siłę.

Czyszczenie kocich uszu najlepiej jest przeprowadzić, gdy zwierzak znajduje się na naszych kolanach. Do wskoczenia na nas możemy zachęcić mruczka dobrym przysmakiem lub pieszczotami. Następnie powinniśmy delikatnie chwycić koniuszek ucha kota miedzy palce i odchylić małżowinę tak, by móc zajrzeć do jej wnętrza. Zwierzaka należy stopniowo przyzwyczajać do coraz dłuższego przytrzymywania ucha i dotykania jego wnętrza płatkiem kosmetycznym. Faktyczne mycie kocich uszu warto rozpocząć dopiero wtedy, gdy zwierzak całkowicie ignoruje nasz dotyk w okolicy małżowin.

Bawełnianym płatkiem nasączonym odpowiednim preparatem należy pocierać wnętrze kociego ucha z zewnątrz do wewnątrz. Czynność tę należy powtarzać, z każdym razem wymieniając płatki na czyste tak długo, aż ich powierzchnia będzie całkowicie czysta. Po zakończonym czyszczeniu uszu, kota warto nagrodzić przysmakiem, by budować pozytywne skojarzenia z zabiegami higienicznymi.