Sterylizacja psa od zawsze miała swoich zwolenników i przeciwników. Głównym powodem przeprowadzanie tego zabiegu jest zbyt duża ilość bezdomnych psów. W momencie, gdy apele do społeczeństwa nie przynoszą skutku, a schroniska są przepełnione, konieczna jest mocniejsza ingerencja w życie czworonogów. Wprowadzenie kontroli nad rozmnażaniem psów to jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań.

Zapewne każdy z nas słyszał o bestialskim uśmiercaniu „niechcianych szczeniąt”, typu topienie lub zakopywanie żywcem… Ograniczenie populacji psów, raz na zawsze może wyeliminować ten problem. Niestety duża grupa osób jest przeciwna sterylizacji, gdyż uważa, że ingerencja w naturę jest nieetyczna. Nasuwa się pytanie, czy te osoby pamiętają jakie następstwa niesie duża liczba bezpańskich psów?

Coraz częściej właściciele czworonogów decydują się na zabieg kastracji nie tylko z chęci zapobiegnięcia niechcianego miotu, ale również ze względu na korzyści zdrowotne. Warto dodać, że kastracja i sterylizacja to jedne z najbezpieczniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach weterynaryjnych. Należy jednak pamiętać, że każda ingerencja chirurgiczna niesie ze sobą ryzyko niepożądanych konsekwencji. Podczas planowania zabiegu, należy skonsultować się w weterynarzem lub behawiorystą. Jeśli specjaliści nie widzą przeciwwskazań, szansa na niepowodzenie jest znikoma i nie powinna wpływać na podjęcie naszej decyzji.

Warto dodać, że kastracja i sterylizacja to dwa różne zabiegi. Bardzo często z niewiadomych przyczyn termin sterylizacji przypisuje się sukom, a kastracji psom. Oba zabiegi stosuje się zarówno u samic, jak i samców. Jest między nimi różnica, jednak obydwa mają na celu bezpłodność zwierzęcia. Kastracja polega na usunięciu jąder i najądrzy u psa oraz jajników, jajowodów i macicy u suki. Sterylizacja natomiast jest zabiegiem, który zdecydowanie mniej ingeruje w narządy, a mianowicie polega wyłącznie na przecięciu/podwiązaniu nasieniowodów u samców, oraz przecięciu jajowodów u samicy.

Kastracja wpływa na gospodarkę hormonalną psiego organizmu. Brak narządów rozrodczych całkowicie zatrzymuje produkcję hormonów płciowych. Te nieodwracalne zmiany nie tylko powodują bezpłodność, ale również znacznie wpływają na zachowanie naszego psa.

Kastracja suki

Wokół kastracji i sterylizacji suczek krąży wiele mitów. Zabieg można przeprowadzić już od 3 do 6 miesiąca życia. Warto dodać, że zabieg w żaden sposób nie wpływa na psychikę zwierzęcia. Mitem jest również przekonanie, że suka powinna przynajmniej raz się oszczenić lub przed kastracją dostać cieczki. Usunięcie narządów nie wpłynie na psychikę suczki, ponieważ jej zachowania związane z ciążą są instynktowne (nie ma świadomości, że może wydać na świat potomstwo).

Korzyści, które niesie ze sobą kastracja lub sterylizacja suki to:

 • zapobieganie niechcianych ciąży
 • brak powikłań po oszczenieniu się
 • zapobieganie nowotworom narządów rozrodczych
 • zapobieganie ciążom urojonym
 • brak cieczki
 • zapobieganie ropomaciczu

Kastracja psa

Kastracji psa możemy się podjąć między 7 a 12 miesiącem życia. Warto dodać, że dużym plusem przeprowadzenia zabiegu w szczenięcym wieku jest dużo szybsza regeneracja. Zdecydowanie szybciej rany wygoją się u młodego szczeniaka niż kilkuletniego psa. Mitem jest również fakt, że po kastracji pies zawsze staje się kanapowym leniem. Zabieg może ograniczyć agresywne zachowania naszego psa (przez brak testosteronu), jednak nie zmieni jego charakteru. Jeśli nasz kudłaty przyjaciel lubi aportować i ganiać się po parku to nie zmieni się to po zabiegu. Instynkt łowny, również nie zostanie naruszony. Uwaga, jeśli nasza psina bezpodstawnie rzuca się na wszystkie psy, sam zabieg kastracji nie koniecznie musi ograniczyć te zachowania. Ze względu na charakter naszego pupila konieczne może być dodatkowe szkolenie.

Korzyści, które niesie ze sobą kastracja lub sterylizacja psa to:

 • ograniczenie agresji
 • zapobieganie nowotworom
 • ograniczenie znaczenia terenu moczem
 • ograniczenie popędu seksualnego
 • zapobieganie rywalizacji wśród samców

Należy pamiętać, że po kastracji zapotrzebowania na energię naszych psiaków spada nawet o 30% (o ile nie trenujemy ich regularnie). Odpowiednia dieta po zabiegu jest kluczowa. Zalecana jest zmiana karmy na bardziej odżywczą i oczywiście mniej kaloryczną. Jeśli nasz pupil dodatkowo ma tendencję do tycia, warto przeanalizować jego dotychczasową dietę i w proporcjonalnym stopniu ograniczyć ilość jedzenia. Warto skonsultować owe zmiany ze specjalistą. Bardzo często właściciele psów zapominają o diecie, co jest przyczyną częstej nadwagi i otyłości po zabiegach.

Podsumowanie

Liczba bezpańskich psów, przepełnionych schronisk i nieetycznych zachowań wobec szczeniąt jest w naszym kraju za wysoka. W celu eliminacji problemu konieczna jest kontrola nad rozmnażaniem psiaków. Coraz częściej organizowane są akcje społeczne, które mają na celu uświadomienie problemu. Ciągła edukacja w tym kierunku zaczyna przynosić pozytywne efekty, jednak to wciąż za mało.

W niektórych krajach Unii Europejskiej, właściciele psów mają obowiązek sterylizacji swoich podopiecznych. Oczywiście przekłada się to na zmniejszenie skali problemu bezdomnych zwierząt.

Jeśli nie planujesz hodowli, a Twój pies nie posiada rodowodu to warto na poważnie przemyśleć ów zabieg. Przykład i korzyści, które przyniesie, na pewno zaowocują wieloma pozytywami.