Szczepienia to ważny temat, który już pojawił się na naszym blogu. Jest to bardzo istotny element walki z chorobami naszych czworonogów. Dzisiaj wrócimy do tej kwestii, podpowiadając Wam jak powinien wyglądać kalendarz szczepień Waszego pupila.

Czym są szczepionki?

To nic innego jak podanie zwierzęciu do organizmu antygenów, które mają za zadanie pobudzić układ odpornościowy do tworzenia większej ilości przeciwciał. Te z kolei niszczą antygen. Dzięki temu działaniu organizm naszego czworonoga zapamiętuje niebezpieczny wirus i w przypadku zarażenia szybko go rozpoznaje i niszczy.

Pies

Polskie prawo obliguje nas do szczepień przeciwko wściekliźnie. Jest to bardzo istotne, ponieważ choroba ta jest śmiertelna (więcej na jej temat przeczytacie TUTAJ – link). Inne szczepienia nie są obowiązkowe, ale śmiało można powiedzieć, że są konieczne. Niektóre choroby są przenoszone drogą bierną, nie ma więc znaczenia czy nasz pies to typowy kanapowiec, czy nie. Dlatego bezpieczniej będzie zabezpieczyć zwierzaka, by oszczędzić mu później cierpień.
Rozwój medycyny, gwarantuje bezpieczeństwo szczepionek i zabezpiecza czworonoga przed ewentualną chorobą.

Kot

Szczepienia przeciwko wściekliźnie u kotów nie są obowiązkowe, jednak jeśli nasz zwierzak często przebywa na zewnątrz warto go zabezpieczyć. Wielu właścicieli uważa, że nie musi szczepić kota, kiedy ten żyje głównie w domu. Nic bardziej mylnego. Podobnie jak w przypadku psów, tak i tu wiele chorób możemy przynieść do domu na ubraniu i nieświadomie doprowadzić do zarażenia mruczka.

Przed szczepieniem

– musimy odrobaczyć zwierze, możemy to zrobić już między 4 a 6 tygodniem życia,
– ustalmy z weterynarzem kalendarz szczepień, w większości należy przyjmować 2 – 3 zastrzyki w odpowiednim odstępie czasu,
– skonsultujmy z lekarzem weterynarii na co najlepiej zaszczepić naszego pupila, wszystko zależy od trybu życia jaki będzie prowadził.

Reakcje niepożądane

W większości zwierzęta dobrze przechodzą podanie szczepionki. Jednak w niektórych przypadkach zdarzają się reakcje niepożądane, często spowodowane alergią. Najczęściej objawiają się one:
– brakiem apetytu,
– gorączką,
– biegunką,
– sennością,
– bolesnością w miejscu ukłucia.

Gdy tylko zauważymy któreś z wymienionych symptomów bezzwłocznie należy zgłosić się do weterynarza.