Koty są samotnikami, jednak właściciele nie powinni zapominać o codziennej potrzebie zabawy oraz zdobywania nowych doświadczeń, a także polowania. Kuweta, legowisko, miska to niezbędne akcesoria dla kota, ale należy pamiętać także o atrakcjach dla naszego puchatego czworonoga – mianowicie o zakupie zabawek takich jak piłki, myszki, tunele, a także akcesoria elektroniczne.

Zabawki zapewniają nie tylko rozrywkę, dają poczucie spełnienia ale również umożliwiają edukację, a także rozwój fizyczny naszego kota. Przede wszystkim wspólna zabawa z ich udziałem pozytywnie wpływa na relację pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem. Dodatkowo pozwalają na zaspokojenie potrzeby polowania wynikające z drapieżnej natury naszego kociaka. Jednak jeżeli zwierzę nie wykazuje chęci zabawy, może być to oznaką zmęczenia, braku humoru, bądź różnych dolegliwości mających związek z chorobą.

Jakie zabawki wybrać dla kota?

Myszki, które występują w różnych kolorach, rozmiarach, a dodatkowo dostępne są z dzwoneczkami, piórkami oraz mogą wydawać odgłosy piszczenia, brzęczenia to prawdziwy ,,must have”, który nasz kot z całą pewnością polubi i nieraz na nie zapoluje.

Piłeczki dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, a także wykonanych z różnego rodzaju materiału. Znajdziemy też piłeczki, które posiadają wewnątrz przeróżne ruchome elementy, np. dzwonki, bądź kuleczki, które stymulują nie tylko uwagę wzrokową ale i słuchową naszego kotka.

Maskotki, które występują w różnych kształtach, kolorach, a także wykonane są z różnego rodzaju materiału. Wartko kupić zabawkę, która nasączona została kocimiętką – dlaczego? Sprawdźcie sami!

Wędka, która zakończona jest piórkiem, myszką, bądź maskotką. Podczas wspólnej zabawy zadaniem właściciela jest utrudnienie złapania przedmiotu znajdującego się na końcu. Dodatkowo, aby zachęcić kota do polowania zabawki są wykonane w różnych wersjach kolorystycznych, szeleszczą oraz brzęczą.

Zabawki elektryczne, które polegają na łapaniu myszki. Kot obserwuje, wyczekuje oraz atakuje mysz, która co jakiś czas wysuwa się z nory. Tego typu zabawka zaangażuje naszego zwierzaka bez konieczności pełnego zaangażowania się opiekuna – idealna dla osób cierpiących na permanentny brak czasu wolnego.

Zabawki edukacyjne występują np. w postaci toru przeszkód czyli tunelu, z którego kot musi znaleźć wyjście. Dedykowane raczej dorosłym kotom, ponieważ kocięta mogą poczuć się zdezorientowane i zagubione, a tego nie chciałby żaden właściciel.

Zabawki laserowe, umożliwiają kotu gonitwę za przesuwającą się po podłodze oraz meblach laserową kropką. Warto zauważyć, że laser możemy zastąpić latarką, której strumień światła kierujemy co chwilę w innym kierunku.

Piórka na patyczku, które najczęściej wykonane są z elastycznego oraz wytrzymałego materiału. Patyczek zakończony jest piórkiem, które może występować w kolorach naturalnych, bądź być barwione. Znajdziemy także wersję patyków z dodanym dzwoneczkiem, który zachęca kota do zabawy. Takiego połączenia nie zbagatelizuje żaden myśliwy kot.

Kartonowe zabawki właściciele mogą wykonać samodzielnie, ponieważ wystarczy kilka rolek po papierze toaletowym, ręczniku kuchennym lub kartonowe pudło. Rolki należy posklejać, aby stworzyć piramidę. Natomiast w pudełku wycinamy otwory na bokach, tak aby stworzyć prześwitujący tunel, który umożliwi kotu przechodzenie oraz chowanie się do środka. Pamiętajmy, że koty uwielbiają nowe miejsca, do których można się zakraść, więc oryginalna propozycja może okazać się lepsza niż niejedna gotowa zabawka.

Właściciele znając usposobienie swojego podopiecznego muszą wybrać zabawkę, która zainteresuje kota, a tym samym będzie dla niego bezpieczna. Nie każda zabawka zaciekawi oraz spodoba się naszemu czworonogowi. Jeśli chcemy zachęcić kota do skorzystania z nowej zabawki możemy schować w niej ulubione przysmaki, bądź nagrodzić zwierzaka pod koniec wspólnej zabawy. Warto podkreślić, że posiadacze kotów do stworzenia świetnej zabawki dla swojego ulubieńca nie muszą wydawać solidnego budżetu na gotowe tunele, wędki, a także patyczki, ponieważ w prosty sposób mogą zabawki wykonać samodzielnie z ogólnodostępnych w każdym domu materiałów – ogranicza nas tylko wyobraźnia.