W obecnej sytuacji lepiej powstrzymać się od długich spacerów z psem. Jednak mimo to możemy zapewnić naszemu zwierzakowi masę innych rozrywek. Oto kilka pomysłów na domowe aktywności dla czworonożnego pupila.

Porządny spacer i zabawa na świeżym powietrzu to podstawowy sposób na zmęczenie psiaka. Jednak gdy na zewnątrz szaleje koronawirus, wielu opiekunów psów decyduje się na skrócenie przechadzek do absolutnego minimum. Każdy psiarz jednak wie, że znudzony siedzeniem w domu zwierzak to zwierzak nieszczęśliwy! Zbyt dużo niespożytej energii potrafi nieźle namieszać w głowie naszym czworonogom i być przyczyną wielu problemowych zachowań – nadmiernej wokalizacji, reaktywności czy nawet niszczenia domowych sprzętów. Istnieje jednak wiele sposobów na zapewnienie rozrywki psiakom również w domowym zaciszu!

Zaangażuj jego nos

Zabawy węchowe to doskonały sposób na zmęczenie domowego pupila. W czterech ścianach domu możemy ukrywać pojedyncze granulki karmy i pozwalać czworonogowi na zlokalizowanie ich przy pomocy nosa. Opiekunowie prawdziwych fanów węszenia mogą także pokusić się o samodzielne rozpoczęcie szkolenia psiaka w noseworku – sporcie, który polega na znalezieniu danego, nie kojarzącego się psu z jedzeniem zapachu, który ukryjemy w pudełku. W internecie znajdziemy wiele filmów i poradników instruujących nas, jak zacząć przygodę z tym aromatycznym sportem. Naprawdę warto – kilka minut intensywnego węszenia to idealny sposób, by nasz czworonóg porządnie się zmęczył i spał dłużej, niż po naprawdę aktywnym spacerze!

Ćwicz jego umysł

Jeśli kilka lat temu kupiłeś dla psiaka zabawkową łamigłówkę, ale nigdy nie miałeś czasu jej użyć, teraz masz na to okazję! Skłanianie psa do intensywnego myślenia, rozwiązywania problemów i wykazywania inicjatywy to nie tylko sposób na porządne zmęczenie jego umysłu. Regularne stawianie przed psem nowych wyzwań może także opóźniać procesy starzenia się mózgu i zwiększać pewność siebie niepewnych czworonogów! Zabawki interaktywne możesz także wykonać samodzielnie – wystarczy nawet w dużym pudełku umieścić kilka rolek po papierze toaletowym, wsypać kilka przysmaków i pozwolić zwierzakowi na wymyślenie sposobu, jak się do nich dostać!

Szlifuj komendy

Wiele godzin siedzenia w domu podczas pandemii koronawirusa to idealny czas na szybką powtórkę znanych psu komend. Podawanie łapy, robienie obrotów, zostawanie w miejscu – to wszystko bez problemu jesteśmy w stanie przećwiczyć nie ruszając się z mieszkania! Jeśli z naszym czworonogiem zaangażowani jesteśmy w treningi obedience, konieczność zostania w domu to doskonała okazja na doskonalenie elementów tego sportu. Wprawdzie najbliższe zawody zostały odwołane, ale kolejne przecież kiedyś się odbędą!

Wydłuż czas jedzenia

Gryzienie, lizanie i żucie to naturalna i niezwykle satysfakcjonująca czynność dla naszych pupili. Wie to każdy, kto regularnie serwuje zwierzakowi twarde gryzaki lub karmi psiaka BARFem. Jednak nawet normalny posiłek psa żywionego suchą lub mokrą karmą może trwać dłużej, niż 3 minuty i zapewniać czworonogowi błogi relaks lub rozrywkę! Mokrą karmę możemy podać w kongu, innej gumowej zabawce lub na macie do lizania. Zamrożenie tak przygotowanej przekąski dodatkowo wydłuży czas, jaki zajmie psu ten smakowity posiłek. Suchą karmę natomiast możemy ukryć w macie węchowej lub wsypać do kuli-smakuli, którą zwierzak będzie musiał toczyć nosem, by wydobyć z niej granulki. Warto jednak pamiętać, by część dziennej porcji jedzenia podawać psu normalnie, czyli w misce. Pozwoli nam to na uniknięcie zbędnej frustracji u głodnego psiaka, który będzie miał odrobinę utrudniony dostęp do pokarmu.

Wspólne przebywanie w domu nie musi być nudne!

Zapewnienie psu zajęcia nawet gdy nie można zabrać go na długi spacer jest możliwe do zrealizowania. Odrobina kreatywności i zaangażowania pozwoli nam skutecznie zmęczyć i zrelaksować nadmiernie pobudzonego psiaka bez konieczności wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że dla wielu domowych czworonogów przebywanie blisko ukochanego opiekuna jest na wagę złota. Dlatego w tym trudnym czasie, jeżeli mamy taką możliwość zostańmy z nimi w domu!