Kleszczy nie trzeba chyba przedstawiać – znane są chyba każdemu z nas. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Ocieplający się klimat sprawia, że mają coraz lepsze warunki bytowe, bardziej się namnażają, a w konsekwencji częściej można się z nimi spotkać a wraz z nimi także z boreliozą.

Gdzie można natknąć się na kleszcze?

Kleszcze kojarzone są głównie z lasami i z tym, że mogą spadać na swoje ofiary prosto z drzew. Faktycznie, w lasach (liściastych i mieszanych) można je spotkać, zwłaszcza na ich obrzeżach, ale nie tylko. Są one obecne również w parkach miejskich, na łąkach, wśród krzewów, czy między wysokimi trawami – na przykład na łąkach lub – o czym nie każdy myśli – na działkach.

W każdym z wymienionych miejsc pies lub kot mogą zostać ukąszone przez kleszcza i to nie w wyniku jego „spadnięcia” z drzewa, a właśnie między innymi w czasie przechodzenia przez zarośla lub tarzania się w trawie.

Kiedy atakują kleszcze?

Dawniej mówiło się o okresie od kwietnia do października. Jednak wspomniane zmiany klimatu sprawiły, że czas, w którym pojawia się zagrożenie, zaczyna się już w marcu, a trwać może nawet do późnego listopada. Dotyczy to zwłaszcza miast, gdzie niezależnie od samego klimatu jest po prostu znacznie cieplej, niż poza ich obszarem.

Warto też pamiętać, że kleszcze są aktywne nie tylko w dzień. Co prawda najbardziej pobudzone są rano (w południe mniej), jednak zdarza się, że końcowa faza aktywności następuje około północy.

Co na kleszcze dla psa lub kota?

Chronić swojego podopiecznego przed kleszczami zdecydowanie warto. Borelioza występuje nie tylko u ludzi ale może zachorować na nią pies czy kot. Może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Co więcej, choć ani pies, ani kot, nie zarazi człowieka, jednak sam kleszcz, jeżeli pozostanie niezauważony, może później przejść na człowieka. Warto więc zastanowić się jak chronić zwierzęta i co odstrasza kleszcze.

Krople

Istnieją tez inne środki na kleszcze dla psa lub kota. To specjalne krople. Z jednej strony aplikuje się je łatwo i nie trzeba takiej dokładności, jak w przypadku spreju. Z drugiej – działają długo, zwykle 3-4 tygodnie (choć zawsze warto upewnić się jak sprawa wygląda w konkretnym przypadku). Warto jednak pamiętać, by nie stosować ich niedługo po lub przed myciem zwierzęcia (następnego dnia jak najbardziej jest to możliwe). Konieczne jest też dobranie tego rodzaju preparatu do wagi zwierzęcia.

https://www.fiprex.pl/

ULOTKA – Fiprex® L | ULOTKA – Fiprex® KOT 

Spreje ochronne

Czy można znaleźć coś innego, co odstrasza kleszcze? Ciekawym pomysłem są spraje ochronne. Są one wygodne w stosowaniu, trzeba jednak pamiętać, że przy ich używaniu konieczna jest dokładność – sprejów należy używać wobec całej sierści, a nie na przykład tylko grzbietu.

Obroże przeciw kleszczom

Odpowiedzi na pytanie co poradzić na kleszcze dla kota lub psa jest kilka. Jedną z nich są specjalne obroże ochronne. Korzystanie z nich może wydawać się wygodne, jednak mają one swoją słabą stronę – częste kąpanie osłabia jej skuteczność. Problem ten będzie jeszcze większy, jeżeli pies lubi zanurzać się w czasie spacerów w kałużach, czy zbiornikach wodnych.

Nie łącz metod

Na zakończenie jedna rada. Niektórzy opiekunowie zwierząt rozważają łączenie kilku metod, na przykład kropli i specjalnych tabletek. Musisz jednak pamiętać, że nadmiar nie zawsze jest dobry i zwierzęta różnie mogą na to reagować. Lepiej postawić na jedną metodę, a w razie wątpliwości konsultować się z weterynarzem.