Psie uszy wychwytują nawet te dźwięki, których my nie słyszymy! Jak słyszą psy? Sprawdź, jaką częstotliwość potrafią usłyszeć psy i jak rozpoznać, że pies jest głuchy.

Jak słyszą psy?

Ludzkie ucho jest w stanie uchwycić dźwięki o częstotliwości w zakresie od 20 Hz do 20 kHz. Słuch psów rejestruje także odgłosy o znacznie wyższej częstotliwości – zwierzaki o bardziej wyczulonym słuchu nawet do 65 kHz. Dzięki temu domowe czworonogi bez trudu usłyszą pisk myszy i innych gryzoni, które w naturze mogą stanowić część ich diety. Niestety większa czułość psiego słuchu sprawia też, że zwierzak doskonale słyszy także wszystkie domowe sprzęty, o których piszczeniu my nie mamy pojęcia. Zaliczają się o nich między innymi podłączone do kontaktu ładowarki od telefonów, uśpiony telewizor czy też ultradźwiękowy nawilżacz powietrza…

Słuch psa jest także bardziej wyspecjalizowany w wykrywaniu kierunku, z którego dźwięk dochodzi. W lokalizowaniu źródła odgłosów pomaga psu kilkanaście mięśni odpowiedzialnych za ruchy uszami, które mogą ponadto poruszać się niezależnie od siebie.

Utrata słuchu u starszego psa

Stopniowa utrata słuchu jest typowa dla psów w starszym wieku. Postępujące zmiany degeneracyjne sprawiają, ze zwierzak najczęściej najpierw traci zdolność lokalizowania źródła dźwięku, a następnie coraz słabiej je słyszy. Starcza głuchota postępuje na tyle wolno, że zwierzak jest w stanie się do niej przyzwyczaić. Opiekunowie psów, które głuchną ze starości, często nie zdają sobie sprawy z utraty słuchu u pupila – zauważają co najwyżej brak reakcji na dzwonek do drzwi czy sylwestrowe fajerwerki.

Nagła głuchota u psa

Istnieje kilka sytuacji, które mogą wywołać nagłą utratę słuchu u psa. Aparat słuchowy u zwierzaka może ulec uszkodzeniu podczas uderzenia w głowę lub szyję, a także na skutek narażenia na długotrwały lub bardzo silny, nagły hałas. Przyczyną głuchoty u psa może być również infekcja uszu, choroba zakaźna, podawanie niektórych leków czy nowotwory. Nagła utrata słuchu u psa powodować może dezorientację, lęk, a nawet agresję w chwili zaskoczenia związanego na przykład z nagłym podejściem i dotykiem opiekuna.

Genetyczna głuchota u psa

Głuchota u psa może być także genetyczna. W tym przypadku kanały słuchowe nie rozwijają się prawidłowo, co skutkuje całkowitą utratą słuchu. Predyspozycje do wrodzonej głuchoty mają przede wszystkim szczenięta całkowicie białe, nakrapiane lub merle. Wada ta występuje najczęściej u bulterierów, dalmatyńczyków, białych bokserów, a także u dogów niemieckich o umaszczeniu arlekin. Psy głuche od urodzenia zachowywać się będą bardzo nietypowo. Mogą między innymi nie kontrolować siły ugryzienia podczas zabawy, mieć problemy z socjalizacją i nie będzie w stanie nauczyć się komend wypowiadanych przez człowieka.

Jak rozpoznać, że pies jest głuchy?

Domowe sposoby na sprawdzenie, czy pies słyszy, nie zawsze są skuteczne. Czworonóg może zareagować na gesty towarzyszące wydawaniu mu komend, wyczuć wibracje obecne podczas upuszczania kluczy na podłogę czy zauważyć kątem oka zbliżającą się do niego rękę. Jeśli więc podejrzewamy, że zwierzak ma problemy ze słuchem, powinniśmy skierować się do lekarza weterynarii.

Jedyną skuteczną metodą rozpoznania problemów ze słuchem u psa jest przeprowadzenie testu BAER/BAEP (ang. Brainstem Auditory Evoked Response / Brainstem Auditory Evoked Potential). Tego typu badanie wymaga specjalistycznego sprzętu I dostępne jest u niewielu lekarzy weterynarii. Badanie to wykonuje się w lekkiej sedacji.