Letnie upały potrafią dać się we znaki nie tylko ludziom… Jak schłodzić psa, by zmniejszyć ryzyko niebezpiecznego przegrzania?

Jakie psy wymagać będą schłodzenia podczas upałów?

Psy nie potrafią chłodzić się poprzez pocenie. Ich głównym sposobem na schłodzenie organizmu jest ziajanie, które pozwala oddać nadmiar ciepła do otoczenia. Na szczęście większość psów dość dobrze radzi sobie podczas niewielkich upałów – wystarczy, że będą miały zapewniony stały dostęp do chłodnej, świeżej wody i zacienionego miejsca odpoczynku.

Niestety niektóre czworonogi nawet przy niewielkim ociepleniu wymagać będą dodatkowej uwagi ze strony opiekuna. Są to przede wszystkim psy ras brachycefalicznych, takie jak buldog angielski i francuski, mops czy cavalier. Ich skrócony pysk może znacznie utrudniać swobodne dyszenie, co uniemożliwia samodzielne schłodzenie organizmu w wystarczającym stopniu. Szczególnie narażone na udar cieplny są także chow chowy, charty, golden retrievery i spaniele. Zwiększone ryzyko przegrzania zaobserwowano również u psów cierpiących na nadwagę i zwierzaków w podeszłym wieku.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy psiak, niezależnie od rasy, wieku czy wagi, może doznać udaru cieplnego przy temperaturze przekraczającej 25 stopni. Dlatego każdy odpowiedzialny opiekun domowego czworonoga powinien znać kilka skutecznych sposobów na schłodzenie psa.

Jak schłodzić psa latem?

Ciężkie dyszenie, mniejsza chęć do zabawy oraz ciemnoczerwone zabarwienie dziąseł i języka to pierwsze sygnały świadczące o tym, że psiak nie radzi sobie z wysokimi temperaturami i wymaga pomocy opiekuna. Co można zrobić, by schłodzić psa i ulżyć mu podczas upału?

  • Dostęp do świeżej, chłodnej wody. Każdy pies powinien mieć możliwość napicia się wody, gdy poczuje taką potrzebę. Podczas wysokich temperatur należy często kontrolować ilość wody w misce psa i uzupełniać ją w razie potrzeby. Psiakom przebywającym w ogrodzie można udostępnić niewielki basen z wodą (wykonany na przykład z plastikowej piaskownicy), do którego będą mogły wejść. Parująca ze skóry i sierści woda pozwoli na schłodzenie się psa i sprawi mu ogromną ulgę.

  • Maty chłodzące. Specjalne maty wypełnione żelowym wkładem chłodzącym można kupić w każdym większym sklepie zoologicznym. Udostępnienie psu takiej maty jest doskonałym sposobem na zapewnienie mu ochłody w upalny dzień. Niestety nie wszystkie czworonogi będą chciały się na nich kłaść – ich powierzchnia jest zazwyczaj śliska i niemiła w dotyku.
  • Kamizelki chłodzące. Kamizelka chłodząca dla psa nie jest tanim gadżetem. Jest jednak najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na schłodzenie psa podczas spaceru lub treningu w upalny dzień. Kamizelkę należy zamoczyć w wodzie przed założeniem na psa. Podobny efekt chłodzenia można osiągnąć, przykrywając psa namoczonym ręcznikiem. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się podczas spaceru, jednak może być dodatkowym sposobem na schłodzenie psa w domu.
  • Chłodne przekąski. Dobrym sposobem na schłodzenie psa podczas upału jest podawanie mu chłodnego jedzenia. Może być to mokra karma trzymana wcześniej w lodówce, zamrożona marchewka czy wypełniona mokrą karmą, zamrożona mata do wylizywania. Doskonałym sposobem na zapewnienie psu ciekawego zajęcia, które dodatkowo zapewni ochłodę, jest wypełnienie mokrą karmą i zamrożenie gumowych zabawek typu kong.

O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas upałów?

W trakcie wyjątkowo upalnych dni nawet krótki spacer po rozgrzanym chodniku będzie dla psa nieprzyjemny i może skończyć się przegrzaniem. Dlatego latem dłuższe wyprawy warto planować na chłodniejsze pory dnia – wczesny ranek lub późny wieczór. W ciągu dnia należy natomiast zapewnić psu spokój i odpoczynek w chłodnym, zacienionym miejscu. Jeśli zwierzak zacznie się nudzić, zamiast aktywności fizycznej można zaproponować mu proste zabawy umysłowe lub zająć go mrożonym przysmakiem.