Jeśli masz w swoim domu kota, to doskonale wiesz o tym, że odpowiednie zorganizowanie kociego terytorium zdecydowanie ułatwi wspólne mieszkanie i rozwiąże wiele problemów. A jeżeli planujesz jego zakup, to ten poradnik będzie idealną lekturą dla Ciebie. Kilka prostych wskazówek, które chcemy przedstawić w tym artykule, pozwoli na szybkie zadomowienie się pupila w twoim domowym zaciszu.

Kocie terytorium

Na samym początku należy wspomnieć o tym, że kot jest zwierzęciem terytorialnym. Bez względu na to, czy masz małe mieszkanie, czy dysponujesz kilkoma hektarami do jego dyspozycji, kot dzieli swój teren na konkretne strefy. Możemy wyszczególnić cztery główne obszary:

  • Strefa odpoczynku – Jak sami wiemy, sen i wylegiwanie się to nierozłączny element kociej natury. Po prostu kochają leniuchować. Dlatego strefa odpoczynku to bardzo istotny element ich terytorium. Wybór miejsca do spania i odpoczynku jest sprawą indywidualną. Od wysoko usytuowanej półki w szafie, po nasze łóżko. Jednak pewne jest to, że strefa wypoczynku będzie miejscem cichym, z dala od lokatorów i hałasu,
  • Strefa sanitarna – Jeśli mamy więcej niż jednego kociaka, pamiętajmy o odpowiedniej odległości między strefami sanitarnymi. Kot w odróżnieniu od psa załatwia swoje potrzeby cichym i ustronnym miejscu, dlatego umieszczenie obok siebie dwóch kuwet może doprowadzić do konfliktu. Przed wprowadzeniem się nowego lokatora należy zastanowić się nad miejscem, w którym zostanie usytuowana kuweta (dobrym miejscem może być łazienka). Ważną zasadą jest, aby strefa sanitarna nie pokrywała się ze strefą karmienia,
  • Strefa karmienia – Nie powinniśmy jej łączyć ze strefą sanitarną. Uwaga, to jedna ze stref, której koty nie lubią dzielić. Zwróćmy uwagę również na to, aby kot nie jadł w tym samym miejscu co my. Dlaczego? O tym w dalszej części poradnika,
  • Strefa zabawy – To zdecydowanie największy obszar kociego terytorium. Instynkt łowcy sprawia, że kociaki od najmłodszych lat lubią ćwiczyć polowanie, skradanie i walkę Najczęściej wybieranym miejscem przez koty są pokoje dzienne, w których spędzamy najwięcej czasu. Jest to również wskazówka dla nas, aby to właśnie w tych pokojach umieszczać drapaki oraz zabawki dla kota.

Jeśli nie dostosujemy się do tego podziału leżącego w kociej naturze, możemy spodziewać się problemów w zachowaniu odpowiedniej harmonii. Pamiętajmy, aby nigdy nie blokować kotu dostępu do jego miejsc. Może to wywołać u niego poważny stres. Miejmy na uwadze również fakt, że nawet mały obszar pełen zakamarków, kryjówek i ciasnych przejść będzie zdecydowanie atrakcyjniejszy dla małego lwa, niż duży pusty ogród. Koty słyną ze swoich charakterów, dlatego obserwując ich zachowanie i dostosujmy wybrane strefy, wyposażając je w odpowiednie akcesoria.

Mimo konieczności posiadania swojego terytorium kot świetnie adaptuje się do zmian środowiska, w którym żyje (zmiana miejsca zamieszkania nie będzie dla niego szokująca). Mało tego, jeśli będzie tego wymagać sytuacja, potrafi podzielić się mieszkaniem z innymi zwierzętami.

Wyprawka dla kota, czyli co należy mieć w mieszkaniu

Aby uniknąć bałaganu oraz zniszczonych mebli, przed wprowadzeniem się nowego lokatora warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Spokojnie, nie jest to duży wydatek, a wybór samego wyposażenia (o ile wiemy co kupić) nie jest trudny.

Kuweta

Zacznijmy od przedmiotu, bez którego kot nie będzie mógł mieszkać w naszym domu. Kuweta to pierwsza pozycja na naszej liście zakupów. Koty z natury są czystymi zwierzętami. Do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych potrzebują odpowiednio przystosowanego miejsca. Na rynku mamy ogromny wybór tego typu akcesoriów. Najczęściej wybierane przez kocich zwolenników są duże kuwety. Dlaczego? Dzięki dużej powierzchni kot załatwiając swoje potrzeby nie rozsypie pisaku na całej podłodze, a oprócz tego nie będzie konieczna jej wymiana, gdy kociaczek dorośnie.

W celu uniknięcia nieprzyjemnych dla gości widoków i zapachów częstym wyborem jest również pokrywa. Jej główną wadą są jednak drzwiczki, które mogą się zaciąć lub najzwyczajniej nasz kot może sobie z nimi nie poradzić. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na to, aby owe drzwiczki można było zdemontować.

Legowisko

Jeśli chcemy, aby nasz kociak spał w swoim legowisku, musimy mu zapewnić ciche miejsce, w którym poczuje się bezpiecznie. Miejsce, które idealnie się do tego nadaje to np. nasza sypialnia. W ciągu dnia stoi pusta, co sprawia że hałas codziennego dnia nie będzie przeszkadzał naszemu leniuchowi.

Wybór samego posłania to kwestia indywidualna. Często wybieramy transportery, przepiękne wiklinowe koszyki lub specjalne legowisko.

Niestety znając kocią naturę, można się spodziewać, że kot wybierze całkowicie inne miejsce niż to, które mu przygotowaliśmy. Zapewne będzie też próbował ułożyć się w naszym łóżku. Aby tego uniknąć kocie legowisko można spryskać kocimiętką, co zdecydowanie zachęci go do wylegiwania się na swoim posłaniu.

Miska

Tu wybór jest prosty. Pamiętajmy jednak, aby nasz kotek miał co najmniej 2 miski. Bez względu na to, czy nasz współlokator dostaje suchą karmę, czy mokrą, musi mieć stały dostęp do czystej wody. Niektórzy posiadacze kotów decydują się na 3 miski, ponieważ naprzemiennie karmią kota suchą i mokrą karmą.

Niektóre kociaki lubią jeść karmę z podłogi. Podczas jedzenia wyciągają karmę z miski, robiąc przy tym trochę bałaganu. W takiej sytuacji warto zainwestować w gumową lub silikonową podkładkę. Oszczędzi nam to czas spędzony na sprzątaniu. Jak wcześniej wspomnieliśmy, kot powinien jeść w innym miejscu niż my. Wspólne posiłki bardzo szybko nauczą kota żebrać. Przy każdym obiedzie czy śniadaniu będzie domagał się smakołyków z naszego talerza. Tego typu dokarmianie może spowodować poważną nadwagę u naszego podopiecznego, dlatego zaleca się ustawienie misek w innym pomieszczeniu.

Drapaki i zabawki

Doskonale wiemy o tym, że koty bardzo często drapią różne przedmioty. Jest to powiązane z ich anatomią. Drapiąc, ścierają zewnętrzną otoczkę pazurów oraz ćwiczą mięśnie odpowiedzialne za ich chowanie. Jeśli zależy nam na meblach, nie zapomnijmy o wyposażeniu się w odpowiednie drapaki i zabawki. W sklepach zoologicznych mamy przeogromny wybór tego typu sprzętów. Od małych słupków owiniętych sznurkami, po rozbudowane wielopiętrowe domki dla kotów. Warto wspomnieć, że koty uwielbiają się wspinać. Dlatego, jeśli nie chcemy mieć ich na pułkach z porcelaną, wypadałoby zainwestować w rozbudowany drapak z kilkoma poziomami. Jeśli jednak ogranicza nas miejsce, możemy wykorzystać ścianę. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są dodatkowe specjalne pułki, po których kocie może się wspinać.
Ze względu na ostre pazurki warto wyposażyć się również w wędkę do zabawy z naszym ukochanym zwierzakiem. Zabawa ręką jest nie wskazana, ponieważ przy długim stosowaniu tej metody nauczymy naszego kota atakowania jej. Sami doskonale możemy sobie wyobrazić, jakie będą tego skutki, gdy nasz kociak dorośnie.

Podsumowanie

Na koniec chcemy wspomnieć również, o kilku prostych zasadach, które ułatwią zaaklimatyzowanie się kota w nowym domu. Pierwszą ważną czynnością podczas pierwszych minut w nowym mieszkaniu jest ograniczenie terytorium do jednego pomieszczenia. Spokojnie wypuśćmy go z transportera i dajmy kilka chwil na zapoznanie się z nowym otoczeniem. Następnym ważnym krokiem jest pokazanie mu, gdzie ma swoją kuwetę, legowisko oraz miski z jedzeniem i wodą. Po wstępnym rozeznaniu, otwórzmy wszystkie pokoje – niech pozna całe nowe królestwo.

Jak sami widzimy, kotem zdecydowanie kieruje instynkt. Wieki spędzone przy człowieku, nie przytłumiły ich. Decydując się na kota pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Zdecydowanie ułatwią wam wspólne mieszkanie.