Adopcja zwierzaka to niezwykle dobry uczynek! Jednak podarowanie ciepłego domu bezpańskiemu psu nie zawsze jest takie proste, jak nam się wydaje… Jak przygotować się do adopcji, by wystrzec się kłopotów?

Wybierz z głową!

W schronisku na dom czekają przeróżne czworonogi – wdzięczne mieszańce i psy rasowe, niesforne szczeniaczki oraz psi seniorzy… Wybór jest naprawdę ogromny! Jeśli decydujemy się na adopcję psa, powinniśmy najpierw dobrze się zastanowić, jaki zwierzak najbardziej będzie do nas pasował. Nie chodzi tu tylko o wygląd pupila, ważny jest przede wszystkim jego wiek i charakter.

Adopcja szczeniaka

Niezaprzeczalnie najbardziej kuszącą opcją wydaje się malutki szczeniak, którego moglibyśmy wychować wedle własnych zasad i potrzeb. Jednak taki maluch nie zawsze jest najlepszym wyborem. Ta mała kuleczka może wyrosnąć na dużego, 30-kilogramowego czworonoga. Nie wiadomo też, czy w późniejszym życiu nie okaże się, że mamy w domu fana polowań, którego nigdy nie będziemy mogli spuścić ze smyczy. Niektóre cechy charakteru nie są wynikiem wychowania, tylko drzemiących w czworonogu genów. O ile po rasowym szczeniaku zazwyczaj wiemy, czego się spodziewać, o tyle młody kundelek może się okazać jednak prawdziwym kotem w worku. Nie możemy także zapominać, że adoptowane szczenię będzie wymagało nauki czystości, socjalizacji, ogromnej dawki zabawy i szkolenia. Jeśli więc oczekujemy od naszego psiego towarzysza jakiś konkretnych cech charakteru, czy nawet obycia z życiem przy człowieku, warto rozważyć adopcję nieco starszego zwierzaka.

Dorosły pies ze schroniska

Schroniska, które korzystają z pomocy wolontariuszy często pomagają chętnym w wyborze psa. W takich miejscach dorośli podopieczni są nieraz całkiem dobrze poznani – pracownicy wiedzą, który zwierzak będzie wymagał intensywnych spacerów i szkolenia, który nie przepada za innymi psami, a który jest na tyle spokojny, że bez problemu odnajdzie się u boku starszej osoby. Niektóre schroniska mogą udzielić nam także informacji, jak dany czworonóg stał się bezdomny. Dzięki temu, możemy dowiedzieć się, czy pies dotychczas mieszkał w domu i nie sprawiał problemów. Czy może stał na łańcuchu całe życie i może nie znać zasad życia w mieście? Informacje te mogą być niezwykle pomocne przy wyborze czworonoga i próbie przewidzenia, jak może zachować się w nowym domu. Oczywiście nie należy wierzyć nikomu w ciemno. Wybranego na stronie internetowej zwierzaka należy najpierw dobrze poznać, przyjeżdżając do schroniska na spacery zapoznawcze. Takie spotkania przedadopcyjne to nie tylko ułatwienie dla adoptujących. To także ogromna pomoc dla psiaka, który ma okazję choć trochę poznać swoją przyszłą rodzinę zanim trafi do zupełnie obcego miejsca, czyli nowego domu. Czworonogi, które nabiorą zaufania do opiekunów jeszcze przed adopcją, dużo szybciej aklimatyzują się w nowym otoczeniu!

Procedury adopcyjne

Każde schronisko i przytulisko ma własne procedury obowiązujące podczas adopcji zwierzaka. Niektóre miejsca wymagają określonej ilości spacerów przedadopcyjnych, inne składania szczegółowej ankiety, jeszcze inne opłaty przedadopcyjnej. Dlatego jeśli zdecydujemy się na adopcję psiaka, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, jakie formalności nas czekają i czy będziemy w stanie sprostać wymogom konkretnego miejsca – na przykład, czy damy radę kilkukrotnie przyjechać na spacer zapoznawczy z wybranym czworonogiem. Jeśli nie, wybierzmy inne schronisko, które będzie nam bardziej odpowiadało. Musimy jednak pamiętać, że większość uciążliwych wymogów i procedur powstało z myślą o bezpieczeństwie zarówno zwierzaków, jak i samych adoptujących!

Problemy psów po adopcji

Każdy opiekun adoptowanego czworonoga powinien być gotów na zmierzenie się z większymi lub mniejszymi problemami swojego nowego podopiecznego. Każda przeprowadzka, nawet z zimnego boksu do kochającego domu wiąże się z ogromnym stresem u psiaka, co moze skutkować biegunką, lękiem przed otoczeniem, czy niechęcią do zabawy z nowymi opiekunami. Z tego względu kilka pierwszych dni powinniśmy przeznaczyć na możliwie spokojną aklimatyzację – częste, ale bardzo krótkie spacery umożliwiające psu załatwienie potrzeb fizjologicznych, brak spotkań z obcymi psami, czy zapoznawania z naszymi znajomymi. Psiak trafiający do domu powinien mieć przede wszystkim czas na odpoczynek, który nareszcie pozwoli mu się wyspać w cichym i spokojnym miejscu.

Psiaki, które nigdy wcześniej nie mieszkały w domu mogą także wykazywać lęk przed schodami, samochodami, rowerami czy innymi psami. W takich wypadkach nie należy zmuszać ich do stresujących czynności ani karać za takie zachowanie. Większość najgorszych problemów mija, gdy zwierzak zaaklimatyzuje się w nowym miejscu. Jeśli nie, warto pomóc psiakowi i skonsultować się z behawiorystą, który pomoże w wychowaniu i wyeliminowaniu kłopotliwych zachowań czworonoga.