Wszoły to pasożyty, które mogą wyrządzić poważne szkody na skórze swojego żywiciela. Jak objawiają się wszoły u kota i jak je leczyć?

Czym są wszoły?

Wszoły to bezskrzydłe, spłaszczone owady, których ciało może osiągać do 2 mm długości. Pasożyty te przyczepiają się do skóry żywiciela za pomocą haczykowato zakończonych odnóży, czym silnie podrażniają naskórek. Ich cykl życiowy trwa około 10 miesięcy, podczas których nie opuszczają ciała swojego żywiciela. Samice w ciągu swojego życia składają 30-60 jaj przylepiających się do sierści zwierzęcia. Z jaj tych po około 14 dniach wykluwają się larwy, które następnie przeobrażają się w postaci dorosłe.


Źródło: ESCCAP France. Od lewej: dorosły Felicola subrostratus, od prawej: dorosły Felicola subrostratus i jajo

Dorosłe formy wszołów żywią się przede wszystkim złuszczającym się naskórkiem żywiciela, choć niektóre gatunki mogą także żerować na sierści i piórach zwierząt. Gatunkiem, który występuje u kotów domowych, jest wszoł Felicola subrostratus. Owady te atakują przede wszystkim zaniedbane, bezdomne koty, choć mogą występować także u zwierząt z obniżoną odpornością – w szczególności kotów starszych i małych kociąt. Pasożytami tymi zwierzak może zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z innym, zakażonym kotem lub podczas korzystania z tych samych posłań i zabawek.

Wszoły u kota – objawy

Kocie wszoły wywołują u żywiciela chorobą zwaną wszołowicą. Powoduje ona u kota podrażnienia skóry, które prowokują zwierzaka do drapania się i wygryzania sierści. Prowadzi to do powstawania na skórze zmian, strupów, miejscowych wyłysień i łupieżu. Osłabiona, uszkodzona skóra staje się także podatna na wtórne zakażenia bakteryjne.

Przy silnej inwazji wszołów na sierści kota zauważyć można poruszające się, żółto-brązowe plamki i przylepione do sierści jaja. Kot zaatakowany przez wszoły może stać się nerwowy i drażliwy, często się drapie i ociera o różne przedmioty. Osłabienie towarzyszące wszołowicy może także sprawić, że zwierzak straci apetyt i zacznie unikać kontaktów z domownikami.

Wszoły mogą przyczyniać się także do roznoszenia jaj tasiemców, które wywoływać będą u kota zaburzenia ze strony układu pokarmowego, niedożywienie i reakcje alergiczne.

Czy wszoły mogą przejść na człowieka?

Typowe dla kotów wszoły z gatunku Felicola subrostratus to wyspecjalizowane pasożyty, które nie przenoszą się na człowieka, psa ani na inne gatunki zwierząt. Dlatego jeśli kot ma wszoły, nie należy obawiać się kontaktu ze zwierzakiem.

Jak pozbyć się wszołów u kota?

Nie istnieją skuteczne domowe sposoby na wszoły, a nieodpowiednio dobrane środki mogą tylko dodatkowo zaszkodzić zwierzakowi. By wytępić wszoły u kota, konieczne będzie zastosowanie weterynaryjnych preparatów zwalczających pasożyty skórne.

Przeznaczone dla kotów krople Fiprex® DUO Kot zawierają fipronil i s-metopren – skuteczne środki owadobójcze, które zwalczają żerujące na kocie wszoły w ciągu 48 godzin od podania. Chronią kota także przed atakiem kleszczy i pcheł.


ULOTKA – Fiprex® DUO KOT  |  ULOTKA – Fiprex® DUO M