Zauważyłeś drobne owady na sierści kota? Do tego mruczek ciągle się drapie? Nie chcemy Cię martwić, ale to mogą być pchły!

Czym są pchły?

Pchły to niewielkie, kilkumilimetrowe owady o silnych odnóżach, które umożliwiają im wysokie skoki i przemieszczanie się na duże odległości. Wyposażone w aparat kłująco-ssący pasożyty żerują na skórze swojego żywiciela. Pijąc krew zwierzęcia lub człowieka wypuszczają jad, który wywołuje świąd i podrażnienie skóry, a czasem również silne reakcje alergiczne.

Dorosłe osobniki przebywają głównie na swoim żywicielu. Jednak złożone przez nie jaja i wykluwające się z nich larwy bytują przede wszystkim w otoczeniu zwierzaka – na jego legowisku, w dywanach czy w szczelinach podłogi. Dlatego skuteczna walka z tymi pasożytami może być niezwykle trudna.

Za inwazję pcheł u kota odpowiadają przede wszystkim owady z rodzaju Ctenocephalides, w szczególności Ctenocephalides felis, czyli pchły kocie. Mimo swojej nazwy pasożyty te chętnie żerują także na psach, człowieku, królikach, fretkach i ptakach. Nawet koty niewychodzące mogą być narażone na kontakt z tymi pasożytami! Pchła może przeskoczyć na opiekuna mającego kontakt z innymi zwierzętami, a następnie przejść na kota, np. podczas głaskania czy wspólnej zabawy.

Jakie objawy mogą wywoływać pchły bytujące na zwierzęciu?

Inwazja pcheł u kota powoduje silny świąd skóry, który będzie skłaniać zwierzaka do częstego, uporczywego drapania się, wylizywania i wygryzania sierści. Prowadzić to może do powstawania ran, strupów i wyłysień na skórze zaatakowanego przez pasożyty zwierzęcia. U wrażliwszych kotów nawet pojedyncze ugryzienie pchły wywoła niezwykle silną reakcję uczuleniową objawiającą się powstawaniem rozległych ran na ciele czworonoga.

W przypadku silnej inwazji pcheł dorosłe, ruchliwe pasożyty można zauważyć gołym okiem. Mają one kształt ciemnoczerwonych punkcików widocznych na skórze kota po rozgarnięciu sierści. Dodatkowym objawem żerowania tych owadów będą ich odchody – czarnoczerwone kropeczki, które wyczesane z sierści kota rozpuszczają się w kontakcie z wodą.

Pchły  u kota – jak je leczyć?

Wykąpanie kota w szamponie przeciwpchelnym jest wyjątkowo trudnym zadaniem, gdyż większość domowych mruczków nie podda się takiemu zabiegowi bez walki. Stąd najskuteczniejszym sposobem na wytępienie pcheł u kota jest stosowanie kropel aplikowanych na kark zwierzęcia. Preparaty zawierające fipronil pozwalają na wyeliminowanie bytujących na skórze kota dorosłych pasożytów.

W walce z pchłami nie należy zapominać o jajach, larwach i poczwarkach znajdujących się w otoczeniu zwierzęcia. Dokładne odkurzenie i wypranie kocich legowisk, dywanów i podłóg może nie być wystarczająco skuteczne. Dlatego w przypadku inwazji pcheł warto wspomóc się preparatami zawierającymi (s)-metopren. Jest to substancja o działaniu jajo- i larwobójczym, która wchodzi w skład niektórych preparatów weterynaryjnych. Przykładem jest Fiprex® Duo – nowy lek przeciwko pchłom i kleszczom u psów, kotów i fretek.  Przed zastosowaniem każdego produktu leczniczego należy najpierw zapoznać się z ulotką i przestrzegać zawartych w niej informacji.

Na kleszcze dla psaULOTKA – Fiprex® Duo L | ULOTKA – Fiprex® Duo KOT