Sylwester to wyjątkowo stresujący czas dla wielu domowych czworonogów. Jak sprawić, by pies i kot mogły ze spokojem przywitać Nowy Rok?

Dlaczego psy i koty boją się Sylwestra?

Wiele psów i kotów podczas sylwestrowej nocy przeżywa ogromny stres. Głośne wystrzały, huki i błyski są dla zwierząt niezrozumiałe i powodują silny strach przed nadchodzącym zagrożeniem. Bojące się fajerwerków domowe czworonogi mogą trząść się, intensywnie dyszeć, chować się w najciemniejszy kąt mieszkania lub prosić opiekuna o wsparcie. Niektóre psy i koty podczas Sylwestra mogą także dostać prawdziwego ataku paniki, w trakcie którego nie będą reagować na próby uspokojenia, mogą biegać przerażone po domu i próbować wydostać się przez drzwi lub okna. Spanikowany czworonóg z łatwością może zrobić sobie poważną krzywdę! Dlatego rolą odpowiedzialnego opiekuna jest zapewnienie pupilowi wsparcia i zminimalizowanie jego stresu podczas hucznych obchodów Nowego Roku.

Jak pomóc kotu, który boi się fajerwerków?

Opiekunowie kotów powinni przede wszystkim zapewnić zwierzakowi bezpieczne schronienie na czas Sylwestra. Wybrane dla mruczka miejsce musi być ciche, ciemne i osłonięte przed widokiem błysków – w tej roli doskonale sprawdzi się szafa z ubraniami, szczelina pod łóżkiem czy kąt w łazience bez okien. Kryjówkę można dodatkowo wygłuszyć, wykładając ją poduszkami, a także uatrakcyjnić, rozpylając w niej kocimiętkę w sprayu.

Zdarzyć się jednak może, że mruczek samodzielnie wybierze sobie skrytkę, w której będzie czuł się najbezpieczniej. W takim przypadku zwierzaka nie należy na siłę z niej wyciągać. W domu warto także pozamykać i pozasłaniać okna, podłączyć do kontaktu dyfuzor z uspokajającymi feromonami i włączyć relaksującą muzykę.

Dodatkowym wsparciem dla kota na Sylwestra mogą być suplementy ograniczające stres. Podawanie takich preparatów należy rozpocząć już na początku grudnia – dzięki temu organizm kota wysyci się zawartymi w suplemencie składnikami. Takie dodatki nie będą jednak wystarczające w przypadku zwierząt, które na fajerwerki reagują paniką. Wyjątkowo przerażonym kotom podczas Sylwestra należy podać doraźne leki psychotropowe, które dobierze lekarz weterynarii.

Jak pomóc psu podczas Sylwestra?

Opiekunowie psów również powinni zapewnić pupilowi bezpieczne schronienie i wsparcie podczas Sylwestra. Włączenie wyciszającej muzyki, zasłonięcie okien i podawanie suplementów uspokajających lub leków od weterynarza pozwolą zmniejszyć lęk u psa, który boi się fajerwerków. Niezwykle ważnym zadaniem jest również zapewnienie psu bezpieczeństwa na spacerach podczas Sylwestra.

Każdy pies na dźwięk huku petardy może przestraszyć się, zerwać ze smyczy i uciec. Niestety wiele osób zaczyna odpalać fajerwerki na długo przed Sylwestrem. Dlatego wychodząc z psem na wieczorne spacery w grudniu należy odpowiednio zabezpieczyć czworonoga przed ucieczką. O czym trzeba pamiętać?

  • Nawet najbardziej spokojny i opanowany pies powinien być wyprowadzany na smyczy już kilka tygodni przed Sylwestrem. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy rozlegnie się huk petardy.
  • Pies powinien wychodzić na spacery w dobrze dopasowanych szelkach – zapewnią one zwierzakowi większe bezpieczeństwo i zmniejszą ryzyko ucieczki podczas Sylwestra. Psom, które potrafią wyjść z szelek, można kupić specjalne szelki antyucieczkowe z dodatkowym paskiem na brzuchu lub założyć półzaciskową obrożę, do której podpięta będzie druga smycz.
  • Zwierzaka należy zaopatrzyć w czytelna adresówka z aktualnym numerem telefonu do opiekuna. Warto także sprawdzić, czy pies jest zaczipowany i czy jego numer czipa jest zarejestrowany w bazie danych.
  • Na ostatni spacer podczas Sylwestra należy wyprowadzić psa nie później, niż o 20, by uniknąć najgłośniejszego i najbardziej niebezpiecznego momentu wieczora.
  • Nie należy na siłę wyciągać psa na spacer – przestraszony zwierzak z pewnością nie załatwi swoich potrzeb, będzie natomiast bardziej narażony na ucieczkę.