Letnie upały mogą być wyjątkowo uciążliwe dla domowych mruczków. Jak rozpoznać, że zwierzak męczy się podczas wysokich temperatur i jak pomóc kotu przetrwać lato?

Jak wesprzeć kota podczas upałów?

Koty, podobnie jak i psy, są wyjątkowo wrażliwe na upały – ich skóra nie wydziela potu, przez co oddawanie ciepła do otoczenia u domowych czworonogów jest znacznie bardziej utrudnione, niż u ludzi. Do oznak przegrzania i udaru cieplnego u kotów należą między innymi ciężkie dyszenie, wymioty i biegunka, ślinotok, zapadanie w letarg i utrata kontaktu z otoczeniem, wzrost temperatury ciała oraz drgawki. Jak pomóc kotu przetrwać lato i nie dopuścić do niebezpiecznego przegrzania u mruczka?

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie kota

Odwodnienie u kota to największe zagrożenie podczas letnich upałów. Niestety domowe mruczki z reguły nie piją zbyt wiele wody – pobierają ją głównie z pokarmu. Dlatego koty żywione wyłącznie suchą karmą są szczególnie narażone na przegrzanie i udar cieplny, a także wiele chorób wynikających z odwodnienia. Chcąc zadbać o właściwe nawodnienie zwierzaka najskuteczniej jest zapewnić mu posiłki o dużej zawartości wody – w tym celu najlepiej sprawdza się karma mokra, która zawiera aż 80% wilgotności.

Do picia dodatkowej wody kota można także zachęcić rozstawiając w domu kilka różnych misek ze świeżą lub odstaną wodą tak, by zwierzak znalazł wodopój spełniający jego upodobania. Przydatnym gadżetem podczas lata jest również fontanna dla kotów – ruch świeżo przefiltrowanej wody może zachęcić kota do pobierania większej ilości wody i lepszego nawodnienia organizmu.

Zapewnij chłodne miejsce do odpoczynku

Koty uwielbiają ciepło i wygrzewanie się na słońcu. Jednak latem kotu warto zapewnić także miejsca, w których zwierzak będzie mógł się schłodzić. W tym celu dobrze sprawdzają się maty chłodzące wypełnione specjalnym żelem wydzielającym chłód pod naciskiem kociego ciała. Takie maty można ułożyć na posłaniu kota lub na parapecie, na którym kot lubi się wylegiwać. Podczas upalnego lata warto także zapewnić kotu dostęp do chłodnego pomieszczenia – łazienki wyłożonej kafelkami lub pokoju z oknami zasłoniętymi przed słońcem. Przy wysokich temperaturach kot może również skorzystać z ustawionego w pokoju wentylatora.

Pielęgnuj kocie futerko

Zaniedbana, niewyczesana i skołtuniona sierść może skutecznie uniemożliwić kotu oddawanie ciepła do otoczenia. Większość kotów nie ma problemu z zadbaniem o własne futro, jednak niektóre mruczki, szczególnie długowłose i obdarzone gęstym podszerstkiem, mogą potrzebować od opiekuna wsparcia w takiej pielęgnacji. Dlatego podczas lata niezwykle ważne jest regularne szczotkowanie, które pomoże kotu pozbyć się nadmiaru podszerstka i zapewni skórze wystarczający przewiew. Pielęgnacja kociej sierści zapobiegnie także tworzeniu się kul włosowych w żołądku mruczka i niebezpiecznemu zakłaczeniu przewodu pokarmowego.