Decydując się na nowego psiego lokatora, musimy być gotowi na to, że pewnych rzeczy będziemy musieli go nauczyć. Podstawą podstaw w tej sytuacji będzie nauczenie psa, aby ten załatwiał się na zewnątrz, a nie w naszym mieszkaniu. Szybkie szkolenie potrzebne jest zwłaszcza tym psiakom, których właściciele spędzają wiele godzin poza domem.

Zapewne każdego z nas nie ucieszy widok sikającego psa na nową wykładzinę lub dywan. Usunięcie tego typu plam jest dość problematyczne, a dla niektórych wręcz niehigieniczne. Jeśli wspomniana sytuacja będzie się powtarzać przez długi czas, możemy się również spodziewać przykrego zapachu w danym pokoju. Aby tego uniknąć, konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie szkolenia nowego pupila.

Nauka szczeniaka

Od czego zacząć? Na samym wstępie pragnę obalić pewną teorię. W internecie lub od znajomych można usłyszeć o metodzie, która polega na wymoczeniu psiego pyszczka/nosa w odchodach, gdy ten załatwi się w domu. UWAGA! Jest to kompletnie nieskuteczne i nieetyczne. Stosując tę metodę, szczeniak nie zrozumie naszego przekazu. Istnieje jednak ryzyko, że maluch ów komunikat zrozumie w inny sposób, a mianowicie, że po załatwieniu trzeba wytarzać się w odchodach. Tego typu skutki były by rozczarowaniem zarówno dla nas jak i lokatów, dlatego mamy nadzieję, że raz na zawsze ta metoda została obalona.

Szczeniak to psie dziecko, dlatego podczas samego szkolenia zdarzyć się mogą „przykre sytuacje”, Jednak nie denerwujmy się. Jak wszystkiego, tak i tych nowych zachowań pies musi się nauczyć. Podstawą każdej psiej nauki jest cierpliwość, systematyka oraz nagradzanie pupila za pozytywne zachowania.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest uprzedzanie sytuacji i wyniesienie psa na dwór, by mógł załatwić swoje potrzeby. Szczeniak daje pewne sygnały, gdy che załatwić potrzebę, a mianowicie węszy dookoła siebie, bardzo często nerwowo kręcąc się kółko – szuka odpowiedniego miejsca. W tej sytuacji należy wyprowadzić jak najszybciej pisaka na zewnątrz. Gdy w spokoju załatwi się, konieczne jest nagrodzenie go słowem, gestem lub smakołykiem. Powtarzając tę czynność nasz podopieczny bardzo szybko zrozumie gdzie należy się kierunkować w razie potrzeby. Pamiętajmy, że na dalszym etapie szkolenia pies będzie nas informował – popiskując, szczekając lub nerwowo chodząc przy drzwiach wyjściowych. Tego typu zachowania również należy wynagrodzić.
Podstawą treningu jest obserwowanie psiaka od pierwszych dni. Bardzo szybko nauczysz się rozpoznawać sygnały wysyłane przez psa. Powtarzanie tego procesu ekspresowo przyniesie pożądane efekty.

Warto wiedzieć

Warto wspomnieć o kilku sprawach, które z pewnością ułatwią Ci całe szkolenie.
Po pierwsze pamiętaj, że szczeniak zdecydowanie krócej wytrzymuje bez załatwiania się, niż dorosły pies. Zarówno w dzień, jak i w nocy będzie czuł potrzebę.

Po drugie rasy małych psów (york), mają o wiele szybszy metabolizm niż psy dużych ras (bernardyn). Ze względu na małe ciało procesy trawienne zachodzą dużo szybciej u drobnych psiaków. To samo przekłada się na szczenięta.

Po trzecie psie dziecko załatwia swoje potrzeby zawsze po spaniu, jedzeniu oraz zabawie. Ta informacja zdecydowanie ułatwi Ci upilnowanie psiaka. Miej się na baczności. Po spaniu i jedzeniu wyprowadź zapobiegawczo pieska na dwór, a w trakcie zabawy zrób małą przerwę na siku.

Stosowanie specjalnych mat chłonnych w mieszkaniu, na które pies może się załatwiać, zdecydowanie opóźni proces edukacji. W ten sposób dajemy do zrozumienia naszemu pupilowi, że może załatwiać się w domu. Zaleca się od pierwszych dni wyprowadzać szczeniaka na dwór. Jeśli nie mamy czasu, warto poświęcić urlop i spędzić go na nauce psiaka. Raz dobrze wyszkolony, na zawsze oduczy się sikania w domu.

Istnieją przypadki, gdzie dorosły pies na nowo zaczyna załatwiać się domu. Nie jest to normalne zachowanie, dlatego warto rozważyć pewne przyczyny. Może to świadczyć o chorobie – warto wtedy skontaktować się weterynarzem w celu przeprowadzanie odpowiednich badań. Drugą przyczyną takich zachowań może być traumatyczne przeżycie psa. Psiaki załatwiają się w bezpiecznych dla nich miejscach. Istnieje możliwość, że podczas spaceru przestraszył się np. innego psa i najbezpieczniejszym miejscem na tę chwilę jest dla niego dom. W takim momencie powtórzenie szkolenia jest jak najbardziej wskazane.

Psy są bardzo mądre. Poświęcając im czas, możemy nauczyć ich wielu komend, sztuczek i zachować. Potwierdza to duża liczba psów pracujących w policji i straży. Stają się również terapeutami i przewodnikami. Po przejściu odpowiedniego szkolenia ratują nasze życie i wykrywają zagrożenie. Przy tych wszystkich umiejętnościach, nauka załatwiania się na zewnątrz jest banałem. Co ciekawe stosuje się te same techniki wychowawcze. Poświęcając trochę czasu, każdy z nas jest w stanie nauczyć swojego pupila dobrych manier.