W porównaniu do nas, domowe czworonogi starzeją niezwykle szybko. Jak przeliczyć wiek psa na ludzkie lata życia? To wcale nie jest takie trudne!

Ile żyją psy?

Średnia długość życia psa zależy od wielu czynników. Oprócz jakości opieki, żywienia i profilaktyki zdrowotnej, jaką zapewniają czworonogowi jego opiekunowie, największy wpływ na długość życia psa ma jego rasa i wielkość. Psy ras małych i miniaturowych nierzadko dożywają prawie 20 lat, natomiast psy ras dużych i olbrzymich mogą żyć zaledwie 7-10 lat. Poszczególne rasy psów wykazują także zwiększoną genetycznie podatność na niektóre dolegliwości zdrowotne, które w znaczący sposób mogą wpływać na długość ich życia. Dlatego chcąc przeliczyć wiek psa na ludzki należy wziąć pod uwagę nie tylko czas, który minął od narodzin zwierzaka, ale także jego indywidualne cechy.

Wiek psa a wiek człowieka

Krótsze życie psa sprawia, że szybciej niż człowiek osiąga on dojrzałość i starszy wiek. Już zaledwie kilkutygodniowe psiaki muszą samodzielnie pobierać pokarm, by po kilku miesiącach być całkowicie niezależne od swoich rodziców. W czasie tym szczeniaki wymieniają także zęby i osiągają dojrzałość płciową. Z tego względu tempo rozwoju psa w ciągu pierwszych dwóch lat życia jest niezwykle szybkie – można porównać je do kilkunastu, a nawet dwudziestu lat życia człowieka.

Większość psów po ukończeniu dwóch lub trzech lat można uznać za całkowicie rozwinięte. Od tego momentu ich organizm zaczyna się stopniowo starzeć. Przyjąć można, że organizm zwierzaka, który ma za sobą około 50% swojego życia, można porównać do stanu organizmu pięćdziesięcioletniego człowieka. Po osiągnięciu 80% oczekiwanej długości życia czworonóg uznawany jest już za seniora i zaczyna przejawiać wyraźne oznaki starości.

Jak obliczyć wiek psa w porównaniu do ludzkiego?

Dokładne obliczenie wieku psa wymagać będzie uwzględnienia wielkości czworonoga. Przyjmuje się, że półtora roku życia psa małej wielkości odpowiada około 20-25 ludzkim latom. W przypadku dużych i olbrzymich psów ten etap rozwoju przebiega nieco wolniej – takie zwierzaki stają się dorosłe około 3 roku życia i dopiero wtedy można porównać je do 20-latka. Odwrotnie natomiast wygląda sytuacja z tempem starzenia się organizmu. Zależności między wiekiem człowieka, a psa najłatwiej jest przedstawić w tabeli.

Jak wydłużyć życie psu?

Wielkość psa i jego geny to nie jedyne, co wpływa na długość życia zwierzaka. Zapewnienie czworonogowi zdrowej diety, przeprowadzanie regularnych badań profilaktycznych, umożliwiających wczesne rozpoczęcie leczenia ewentualnych problemów zdrowotnych i zabezpieczanie zwierzaka przed chorobami przenoszonymi przez pasożyty może sprawić, że nawet duży pupil będzie towarzyszył swoim opiekunom przez kilkanaście wspaniałych lat.