Czynności pielęgnacyjne to szereg zadań będących obowiązkiem każdego właściciela czworonoga. Możemy traktować niektóre z nich jako pieszczoty czy zabawę, jednak na tej liście znajdą się na pewno takie, których nie lubimy sami ani nasz pies. Z całą pewnością należeć do nich może obcinanie paznokci. W wielu przypadkach dzieje się tak z braku wiedzy dotyczącej zagadnienia, odpowiednich przyrządów i umiejętności. Spora część osób zleca obcinanie paznokci psa specjalistom np. weterynarzom, fryzjerom czy groomerom. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne, a sama sytuacja może być stresująca dla naszego pupila.

Zagrożenia związane z psimi pazurami

Za rzadko obcinane paznokcie czworonogów podczas naturalnego procesu zawijają się, powodując często wrastanie i stany zapalne. W innych przypadkach zbyt długie pazury uniemożliwiają swobodne chodzenie i są przyczyną nieprawidłowego stawiania łap podczas spaceru. Ma to odbicie w nieprawidłowej postawie, która zaburza pracę stawów i może być początkiem uszkodzeń kości, nabytej kulawizny, stanów zapalnych oraz ropni. Zbyt długie pazury w pewnym momencie będą sprawiały psu ból, o którym niestety sam nam nie powie, stąd warto regularnie monitorować stan jego łap, aby w odpowiednim czasie zapobiec nieprzyjemnej sytuacji.

Kiedy należy obcinać pazury psa?

Zastanawiacie się kiedy obcinać paznokcie u psa? To proste – wtedy kiedy je usłyszymy. A dokładniej kiedy nasz drepczący po podłodze pies wydawał będzie stukający odgłos to znak, że nadeszła pora na przeprowadzenie zabiegu pielęgnacyjnego. Dźwięk jaki wówczas słyszymy to nic innego jak uderzanie zbyt długich pazurów o parkiet, panele czy płytki. Niby nic groźnego ale zaniedbane i zbyt długie paznokcie mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Kiedy jednak nie chcemy zdawać się tylko na aspekty dźwiękowe możemy przyjąć, że psie paznokcie należy przycinać regularnie co tydzień lub dwa, w zależności od tempa wzrostu i możliwości naturalnego ich ścierania o podłoże podczas spacerów.

Gadżety do obcinania pazurów u psa

Na rynku dostępnych jest wiele przedmiotów ułatwiających obcinanie psich pazurów. Wybór odpowiedniego oprzyrządowania pozwoli nam wykonać zabieg szybko i bezboleśnie. Warto tutaj zaznaczyć, że narzędzia przeznaczone do obcinania pazurów u psa muszą być odpowiednio ostre, aby pazur mógł zostać obcięty, a nie złamany, czy zmiażdżony. Uszkodzony podczas obcinania paznokieć może w późniejszym czasie zadzierać się, czy rozwarstwiać powodując dyskomfort i możliwość wdania się infekcji.

Psi paznokieć zbudowany jest (wymieniając od zewnątrz) z płytki rogowej, łożyska, macierzy i podeszwy. Najbardziej czułym elementem jest macierz i ważne jest by nie uszkodzić go obcinając psu pazurki.

Zestaw do obcinania pazurów:

1. Obcinacz z gilotynką lub cążki – w zależności od modelu mniej lub bardziej zaawansowane np. wyposażony w laser pokazujący linię macierzy, której nie przekraczamy. Dostępny w wielu rozmiarach dla różnej grubości pazurów.

2. Szlifierki do pazurków – wiele modeli wyposażonych jest w plastikową osłonkę zabezpieczającą przed zahaczeniem o sierść czworonoga podczas piłowania paznokcia.

3. Proszek do tamowania krwawienia – zakładamy, że nie będzie potrzebny ale gdyby jednak przypadkowo udało nam się obciąć pazur zbyt mocno i przeciąć naczynie krwionośne dobrze mieć go pod ręką. W tej sytuacji należy wysypać odrobinę proszku na dłoń i przytknąć do niego uszkodzony paznokieć. Krwawienie powinno ustąpić bez konieczności dalszego tamowania czy wizyty u weterynarza.

Procedura przycinania pazurków

Na początku trzeba zaznaczyć, że im dłuższy pazur tym mniej możemy go skrócić za pierwszym razem. Wraz ze wzrostem pazurów wydłuża się także macierz, na którą musimy uważać. To właśnie dlatego pierwsze cięcie powinno być niewielkie i musi po kilku dniach (gdy macierz zdąży się cofnąć) zostać powtórzone. Pazury tniemy od dołu – od podeszwy ku górze pod kątem 45 stopni. Do tego celu warto przybrać wygodną pozycje dla siebie i pozwolić swobodnie ułożyć się naszemu pupilowi. Cięcie przeprowadźmy szybko i stanowczo, będzie to wygodne nie tylko dla nas i naszemu podopiecznemu łatwiej będzie znieść tę czynność.

Jak zachęcić psa do cięcia pazurów?

Nie każdy pies to miłośnik zabiegów pielęgnacyjnych. Często nieprzyjemne odczucie związane z obcinaniem pazurów sprawia, że ciężko nakłonić naszego futrzaka do spokojnego poddania się cięciu. Jest jednak na to sposób. Zacznijmy powoli testując wytrzymałość naszego pupila. Dotknijmy dowolnego punktu na łapie naszego psa – może to być np. przedramię i przesuwając niżej wyczujmy punkt, poniżej którego pies zaczyna być niespokojny. Nagrodźmy psa za cierpliwość i spróbujmy raz jeszcze przesunąć granicę coraz niżej aż do łapy, a następnie dotknąć pazurów. Przy jednym z pierwszych podejść nie wprowadzamy dodatkowych czynności oprócz głaskania. Właściwą postawę psa zawsze nagradzamy licznymi pochwałami lub smakołykami. Kiedy pies swobodnie daje nam się trzymać za łapę i dotykać pazurów wprowadzamy gadżety do obcinania pazurów, jednak póki co tylko do oswojenia się z ich wyglądem i zapachem. Niech nasz pupil spokojnie je obwącha i przyzwyczai się do ich wyglądu i dźwięku. Kolejnym krokiem będzie użycie ich w celu obcinania pazurów. Nie musimy obcinać wszystkich pazurków naraz. Jeśli widzimy, że pies zaczyna się niecierpliwić, nie wymuszajmy na nim posłuszeństwa i wróćmy do czynności następnego dnia.

Zdrowe i odpowiednio pielęgnowane pazury u psa to efekt naszej systematycznej pracy, dzięki której nasz czworonożny przyjaciel może cieszyć się dobrym samopoczuciem i czerpać ze spacerów oraz wszelkiej aktywności fizycznej niesamowitą radość pozbawioną bólu i zagrożenia urazem czy inną infekcją. Wykonywane w domowym zaciszu jest też okazją do pogłębienia więzi z naszym podopiecznym.