Nie każdy mruczek wylewnie okazuje swoje uczucia… Po czym możesz poznać, że twój kot naprawdę cię kocha? Oto 5 subtelnych oznak kociej miłości!

Niektórzy kociarze wciąż twierdzą, że mruczki przywiązują się przede wszystkim do miejsca swojego zamieszkania, a nie do opiekunów. Jednak nie jest to prawdą! Domowe mruczki nie okazują wprawdzie swoich uczuć tak wylewnie, jak większość psów, jednak wprawne oko będzie w stanie dostrzec naprawdę wiele dowodów kociej miłości i przywiązania do ukochanych domowników. Jak koty okazują miłość? Niektóre z tych sygnałów są naprawdę subtelne!

Ocieranie się o nogi

Ocieranie się o nogi opiekuna, który wraca do domu z pracy jest jednym z tych zachowań, których nie da się przeoczyć. Stęskniony za człowiekiem zwierzak w ten sposób okazuje swoją miłość i radość z ponownego spotkania. Ocieranie się o nogi umożliwia także kotu pozostawienie na opiekunie swojego zapachu i zaznaczenie, że dla zwierzaka ten człowiek jest naprawdę ważny!

Ugniatanie łapkami

Ugniatanie łapkami to koci odruch mający swoje korzenie we wczesnym kocięctwie. W ten sposób małe kociaki masują gruczoły mleczne matki, by pobudzić je do wydzielania pokarmu. Takie zachowanie prezentowane podczas pieszczot pokazuje, że zwierzak czuje się przy opiekunie tak bezpiecznie, jak przy własnej matce. Przy okazji ugniatania kot zostawia na ciele człowieka zapach wydzielany przez gruczoły znajdujące się między opuszkami łap – służą one między innymi do oznaczania najważniejszych punktów swojego terytorium.

Pokazywanie brzucha

Pokazywanie brzucha, czyli najwrażliwszej części ciała, jest oznaką bezgranicznego zaufania! Nie zawsze jest to jednak zaproszenie do głaskania po podwoziu – czasem mruczkowi starczy odwagi jedynie na samo odsłonięcie brzucha, a dotyk wyzwala w nim naturalną, odruchową reakcję obronną. Dlatego jeśli kot pokazuje brzuch, a potem atakuje rękę głaszczącą go w tym miejscu, nie należy uważać tego za podstęp. Warto natomiast docenić intencje zwierzaka i następnym razem powstrzymać się od dotykania odsłoniętego brzucha, by nie niszczyć kociego zaufania.

Barankowanie

Barankowanie, czyli szturchanie głową, to kolejny sposób, w jaki koty okazują swoją miłość – zarówno opiekunowi, jak i innym zaprzyjaźnionym zwierzakom. Zachowanie to umożliwia mruczkowi pozostawienie na ciele towarzysza zapachu z gruczołów znajdujących się na policzkach kota i służy przede wszystkim do zacieśniania więzów społecznych. Niektóre koty mogą barankować bardzo subtelnie, inne robią to naprawdę intensywnie – zależy to głównie od charakteru danego czworonoga.

Przebywanie w tym samym pomieszczeniu

Niektóre mruczki nie przepadają za zbyt bliskim kontaktem fizycznym i cenią swoją przestrzeń osobistą. Niektóre są też po prostu nieśmiałe lub mają za sobą wiele nieprzyjemnych doświadczeń, które uniemożliwiają im bezstresowe okazywanie czułości. Jednak nawet kot, który nie wchodzi opiekunowi na kolana, nie prosi o pieszczoty ani nie ociera się o nogi potrafi pokazać swoje przywiązanie – chociażby poprzez przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co opiekun. Towarzyszenie domownikom podczas codziennych czynności, obserwowanie ich z drugiego końca pokoju czy nawet drzemanie w tym samym pokoju, w którym opiekun pracuje lub ogląda telewizję, będzie oznaką, że zwierzak ceni sobie towarzystwo ukochanego człowieka i jest do niego naprawdę przywiązany!