To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli tych zwierzaków. Oczywiste jest, że bicie i krzyki nie są rozwiązaniem. Co więc zrobić, żeby nasz pupil zmienił swoje zachowanie? Dzisiaj podpowiemy jak prawidłowo karać psy.

Czego unikać?

Przede wszystkim wspomnianej już przemocy fizycznej. Takie karanie nie pomoże, a jedynie zaszkodzi. Pies będzie przestraszony i zestresowany. Bicie naszego zwierzaka może doprowadzić do tego, że zostaniemy odebrani jako źródło potencjalnego zagrożenia. Prędzej czy później pupil zacznie być agresywny w stosunku do ludzi.

Najczęstsze metody karania psa

Ignorowanie niepożądanego zachowania

Psy, podobnie jak małe dzieci uwielbiają zwracać na siebie uwagę. Nie zawsze w pozytywny sposób. Dlatego też szczekają, piszczą i skaczą. Jeśli będziemy ignorować takie zachowania, być może uda nam się je wyciszyć. Oczywiście nie chodzi tu o całkowity brak uwagi dla naszego pupila. W momencie, kiedy czujemy, że dzieje się coś złego powinniśmy zareagować. Żyjąc z psiakiem na co dzień zauważymy, które z jego zachowań mogą wzbudzić niepokój, a które mają na celu jedynie zdobycie naszej uwagi.

Odebranie korzyści

Psy są znane ze swojego wesołego usposobienia. Często, gdy wracamy po całym dniu do domu, nasz pupil wita nas radośnie. Niekiedy robi to w przesadny sposób. Co zrobić, by go tego oduczyć? Podobnie jak w przykładzie wyżej — musimy to zignorować. Odbierając mu korzyść (nasze zainteresowanie) sprawiamy, że pies zauważy, iż tego typu działania nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Wzmocnienie pozytywne

Gdy pies już wie, jakie zachowania nie są prawidłowe, musimy mu pokazać, co może robić. Przykładowo, jeśli nasz czworonożny przyjaciel przestanie na nas skakać i grzecznie stanie czekając na naszą reakcję, pogłaskajmy go, dajmy smakołyk. Pokażmy, że takie zachowanie jest w porządku i będzie nagradzane.

Kiedy kara zadziała?

Karanie będzie skuteczne, gdy pies będzie wiedział, co zrobił źle. Musimy całkowicie wykluczyć przypadkowość. Dobierzmy odpowiednie sposoby wychowanie dla naszego pupila. Możemy wprowadzić, tak zwany sygnał poprzedzający, który zakomunikuje zwierzęciu, że jego zachowanie nam nie odpowiada. Wykorzystajmy do tego dowolny dźwięk, np.: kluczy lub po prostu słów „kara”/„stop”. Konsekwencja w działaniu zagwarantuje nam sukces.

Naszego zwierzaka możemy nauczyć wielu rzeczy, ważna jest cierpliwość i chęci. Jak widzicie, jest kilka bezpiecznych sposobów, które nie będą krzywdzące dla pupila. Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł podpowiedział Wam, w jaki sposób karać psa.