Kocie zęby potrzebują szczególnej uwagi ze strony opiekuna. Zaniedbane mogą być bowiem przyczyną wielu poważnych chorób. Jak czyścić kotu zęby?

Objawy chorób zębów u kotów

Zdrowe kocie zęby powinny być mocno osadzone w różowych dziąsłach, białe, bez przebarwień ani ubytków. Niestety znaczna część kotów w dorosłym wieku cierpi na przeróżne choroby uzębienia i dziąseł. Dolegliwości takie będą sprawiać zwierzakowi ból, który może stać się przyczyną niechęci do jedzenia, a w skrajnych przypadkach także wychudzenia i niedożywienia. Bakterie namnażające się na chorych kocich zębach mogą natomiast przenikać do krwiobiegu mruczka i wywoływać stany zapalne w całym jego organizmie. Dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jakie są najczęstsze objawy chorób zębów u kota. Nalezą do nich miedzy innymi:

  • nieprzyjemny zapach z pyska,
  • przebarwienia zębów,
  • żółty, brązowy lub szarozielony nalot na zębach,
  • zaczerwienienie lub opuchlizna dziąseł,
  • krwawienia dziąseł,
  • zmniejszony apetyt,
  • ślinotok,
  • zaniedbanie pielęgnacji sierści,
  • zmniejszona aktywność,
  • unikanie kontaktów z opiekunem.

Opiekunom kotów zaleca się regularne kontrolowanie stanu zębów zwierzaka. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy natychmiast zabrać kota do lekarza weterynarii. Pozwoli to wykryć problemy już w początkowym stadium i wdrożyć odpowiednie leczenie jeszcze zanim choroba przybierze niebezpieczną formę.

Niezwykle ważne są także zabiegi profilaktyczne, które każdy opiekun może samodzielnie wykonywać w domu. Należy do nich przede wszystkim regularne czyszczenie kocich zębów.

Jak nauczyć kota mycia zębów?

Szczotkowanie zębów kotu, który nie był przyzwyczajony do tego zabiegu we wczesnym wieku, może sprawiać duże trudności. Dorosłe koty bez pozytywnych skojarzeń z czyszczeniem zębów mogą wyrywać się, uciekać, a nawet gryźć ręce próbujące dotknąć wnętrza ich pyska. W przypadku takich zwierząt niezwykle ważna jest cierpliwość i stopniowe uczenie kota, że higiena zębów nie jest niczym strasznym, a wręcz przeciwnie – wiąże się z dużą nagrodą. Nie należy natomiast robić niczego na siłę, gdyż wzbudzi to w mruczku niepotrzebny strach i jeszcze większy opór.

Opiekunowie kociaków mają znacznie ułatwione zadanie – malucha wystarczy regularnie brać na ręce, dotykać jego zębów palcem i odsłaniać dziąsła, by zwierzak w przyszłości nie buntował się przy tych czynnościach.

Jak czyścić zęby kotu?

Do czyszczenia zębów kotu niezbędna będzie specjalna pasta do zębów przeznaczona dla zwierząt. Produkty takie zawierają składniki ścierające płytkę nazębną i enzymy zwalczające bakterie, są natomiast pozbawione szkodliwego dla kotów fluoru. Pasta do zębów dla kota ma często także atrakcyjny dla zwierzaka smak i aromat, które uprzyjemniają zabieg.

Większość produktów do higieny zębów można nakładać na kocie zęby za pomocą palca. Najefektywniejsze czyszczenie zapewni jednak nakładka na palec albo szczoteczka do zębów o miękkim włosiu lub gumowych wypustkach. By skutecznie czyścić zęby kotu, niewielką ilość pasty należy rozprowadzić na jego zębach i dziąsłach, masując je okrężnymi ruchami przez kilka minut. Szczególną uwagę należy zwrócić na kły i zewnętrzną powierzchnię zębów przedtrzonowych. Po każdym zabiegu należy zwierzaka nagrodzić ulubionym przysmakiem, by mruczek pozytywnie kojarzył sobie mycie zębów.