Kulki śniegu zbijające się między psimi palcami i sól z chodnika drażniąca opuszki mogą sprawić czworonogowi ogromny dyskomfort i skutecznie zniechęcić go do zimowych szaleństw na spacerach… Jak chronić łapy psa w zimie?

Dlaczego zimą trzeba zadbać o psie łapy?

Opuszki psich łap zaopatrzone są w dość twardy, odporny naskórek, który pozwala zwierzakowi chodzić i biegać po różnych powierzchniach. Nie jest on jednak niezniszczalny! Wśród czynników, które mogą zaszkodzić psim łapom, znajdują się między innymi lód i śnieg, a także sól i środki chemiczne, którymi posypywane są zimą chodniki. Kontakt z nimi może sprawić, że opuszki łap staną się suche, popękane i podatne na podrażnienia, które często przeradzają się w trudno gojące rany i stany zapalne. Uszkodzony naskórek znacznie utrudni zwierzakowi spacerowanie i sprawi, że chodzenie po posypanych solą chodnikach wiązać się będzie z piekącym bólem. Dlatego każdy odpowiedzialny opiekun powinien chronić łapy psa w zimie. Jak to zrobić?

Jak dbać o psie łapy zimą?

Psie łapy wymagają regularnych kontroli – zimą warto sprawdzać ich stan po każdym powrocie do domu. Jeśli zauważymy, że opuszki łap naszego psa zaczynają twardnieć, łuszczyć się, a podczas spacerów psiak kuleje, podnosi łapy i je wylizuje, powinniśmy wprowadzić odpowiednie zabiegi, których zadaniem będzie zapewnienie dodatkowej ochrony przed solą, wilgocią i lodem.

Oto kilka sposobów, które pozwolą zadbać o psie łapy podczas zimy:


+ Po każdym spacerze dokładnie umyj i osusz łapy psa. Możesz użyć do tego specjalnych, nawilżanych chusteczek do pielęgnacji psich łapek lub opłukać je czystą wodą i osuszyć ręcznikiem. W ten sposób usuniesz z opuszek resztki śniegu, soli i środków chemicznych.

+ Po umyciu łap posmaruj opuszki nawilżającym balsamem. Zapobiegnie on twardnieniu i pękaniu naskórka i nada skórze większą elastyczność. Używaj do tego wyłącznie bezpiecznych kosmetyków dla psów, bazujących na wosku i uzupełnionych o składniki przyspieszające regenerację naskórka.

+ Wytnij sierść spomiędzy psich opuszek. U wielu psów sierść miedzy opuszkami wystaje poza ich krawędzie, przez co gromadzi zanieczyszczenia i utrudnia utrzymanie łap w czystości. Na zbyt długiej sierści łap zbierać się może także śnieg, który zbija się w zmrożone kulki i utrudnia psu chodzenie podczas spacerów.

+ Załóż psu buty. Solidne, odpowiednio dopasowane buty dla psa stanowią najlepsze zabezpieczenie łap przed solą, wilgocią i śniegiem. Psie buty na zimę powinny być zaopatrzone w antypoślizgową, solidną i elastyczną podeszwę, która zapewni zwierzakowi przyczepność i nie będzie ograniczać ruchów jego łap. Większość psów przy pierwszym założeniu butów będzie chodzić w nienaturalny sposób albo w ogóle odmówi spacerowania. Dlatego do ich zakładania i noszenia zwierzaka trzeba stopniowo przyzwyczaić, używając ich początkowo w domu i nagradzając psa za każdy postawiony krok.