Wysokie temperatury i silne słońce bywają niebezpieczne dla zdrowia i życia domowych czworonogów. Jak uchronić psa przed udarem cieplnym?

Dlaczego psy są tak wrażliwe na upały?

U ludzi najważniejszym sposobem na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała podczas wysokich tempertur jest pocenie się. Gruczoły potowe rozmieszczone są na całej naszej skórze, dzięki czemu mechanizm ten jest niezwykle wydajny i zapobiega przegrzaniu się organizmu. Psy niestety nie mogą korzystać z tego sposobu – gruczoły potowe znajdują się u nich wyłącznie na opuszkach łap. By schłodzić swój organizm czworonogi wykorzystują głównie ziajanie, które jednak nie zawsze jest wystarczające podczas upałów. Zadbana, wyczesana z martwego podszerstka sierść również tylko w niewielkim stopniu izoluje ciało psa od wysokich temperatur otoczenia. Dlatego psy są tak bardzo wrażliwe na letnie upały i są znacznie bardziej niż ludzie narażone na udar cieplny.

Jak rozpoznać udar cieplny u psa?

Udar cieplny, określany inaczej porażeniem cieplnym, jest skutkiem przegrzania organizmu. Nadmierne podwyższenie temperatury wewnątrz ciała powoduje między innymi uszkodzenie błon komórkowych . Jest to stan, który może doprowadzić do śmierci psa, jeśli w porę nie udzieli mu się odpowiedniej pomocy. Ważne jest więc, by każdy opiekun czworonoga potrafił rozpoznać pierwsze objawy udaru cieplnego i natychmiast zabrał go do weterynarza, gdy zaobserwuje je u swojego pupila:
– nadmierne ziajanie, często połączone ze ślinotokiem
– ciemnoczerwony kolor dziąseł i języka
– przyspieszone bicie serca
– wymioty lub biegunka
– dezorientacja, utrata przytomności
– drgawki całego ciała lub jego części.
Na przegrzanie organizmu narażone są przede wszystkim rasy brachycefaliczne, których skrócony pysk nie pozwala na efektywne ziajanie. Bardziej wrażliwe na wysokie temperatury mogą być również szczeniaki, psy starsze, z nadwagą i obdarzone gęstą czarną sierścią.

Jak dbać o psa podczas upałów?

By uniknąć nadmiernego przegrzania organizmu u psa, należy przede wszystkim unikać długich spacerów, gdy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni. Podczas upałów na intensywny spacer najbezpieczniej jest zabierać czworonoga wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy robi się chłodniej. Jeśli jednak musimy wyjść z psiakiem w środku dnia, pamiętajmy o zabraniu ze sobą wody dla zwierzaka i często mu ją proponujmy. Przy wysokiej temperaturze nie powinniśmy prowokować psa do intensywnej aktywności – biegania za piłką, szaleństw z innymi psami czy uczestniczenia w wycieczce rowerowej. Zabieranie psa nana miejski spacer czy plażę, na której nie ma cienia, także nie jest dobrym pomysłem podczas upałów. W upalne dni warto natomiast pozwolić psu brodzić, a nawet zamoczyć się w jeziorze czy kałuży, gdyż parująca z psiej skóry woda przyniesie mu ulgę i pozwoli na schłodzenie organizmu. Nie należy jednak wrzucać psa do wody – tak nagłe, silne ochłodzenie może spowodować szok u zwierzaka.

Czworonogom przebywającym w ogrodzie powinniśmy zapewnić schronienie od słońca, na przykład w formie wiaty lub dostępu do zacienionego ganku czy chłodnego garażu. Podczas upałów każdy psiak powinien mieć także stały dostęp do czystej wody. Doskonałym sposobem na zadbanie o psa podczas upałów jest postawienie w ogrodzie basenu z wodą. W tym celu sprawdzają sie najlepiej plastikowe piaskownice dla dzieci, które są trwałe i odporne na psie pazury.

Podczas upałów warto także dobrze wyczesać psa, by usunąć z niego martwy podszerstek – dzięki temu jego sierść będzie stanowić dodatkową ochronę przed wysokimi temperaturami. Nie należy jednak golić czworonoga, gdyż odsłonięta w ten sposób skóra jest bardziej podatna na nagrzewanie się od słońca.