Kąpiel domowych zwierzaków najczęściej nie kojarzy się nam najlepiej. Jest to stresujące wydarzenie zarówno dla psów jak i dla kotów. Odpowiednie podejście do tematu sprawi, że nasz pupil polubi kąpiele i będzie na nie reagował radością.

Koty

Nie od dzisiaj wiadomo, że koty nie przepadają za wodą i kąpielami. Jeśli chcemy by nasz pupil zmienił nastawienie, musimy go tego uczyć od małego. Jeśli wykażemy się cierpliwością z pewnością w przyszłości będziemy mieli mniejszy problem.

Odpowiednie przygotowanie

Warto wyposażyć się w ręcznik, szampon dla kotów i inne kosmetyki niezbędne do pielęgnacji sierści. Nie zapomnijmy też na kilka dni przed myciem obciąć naszemu zwierzakowi pazurów. Oto kilka najważniejszych zasad związanych z kocią kąpielą:
– przed samym wejściem do wody kot nie powinien jeść,
– w żadnym wypadku nie polewajmy głowy zwierzęcia wodą, chrońmy jego oczy i uszy,
– dobierzmy optymalną temperaturę wody.

Psy

Z psami, teoretycznie, sprawa jest odrobinę prostsza, jednak w tym przypadku również warto przyzwyczajać je do kąpieli już od szczeniaka.

Odpowiednie przygotowanie

Potrzebujemy podobnych akcesoriów, jak w przypadku kota. Jeśli nasz zwierzak ma długą sierść możemy skorzystać także z suszarki. Psy bardzo lubią się wiercić, dlatego warto wyłożyć wannę matą antypoślizgową. Podobnie jak w przypadku kota: dbamy o dobrą temperaturę wody, nie polewamy mu głowy wodą i nie karmimy tuż przed kąpielą.

Odrobina cierpliwości i trochę czasu z pewnością zaprocentują na przyszłość. Zanim przejdziemy do kąpieli możemy spróbować zaznajomić zwierze z tą kwestią w kilku krokach. Zapoznajmy go z miejscem kąpieli, przykładowo możemy wykorzystać miskę czy brodzik jako miejsce do zabawy, zacznie to tworzyć pozytywne skojarzenia. Za jakiś czas możemy spróbować delikatnie polewać zwierzaka wodą, jeśli jednak zauważymy że wyraźnie zaczyna się bać, przerwijmy ale nie zakręcajmy wody, zwierze przyzwyczai się do jej szumu. W przypadku gdy czworonóg odczuwa stres, pogłaskajmy go i za jakiś czas spróbujmy wrócić do polewania. Czynność te powtórzmy kilkakrotnie, do momentu kiedy nasz pupil zacznie zachowywać się spokojnie. Pamiętajmy także o doborze odpowiednich kosmetyków. Najlepiej wybrać te od znanych i sprawdzonych producentów aby zadbać o sierść czworonoga.