Nie ma nic lepszego, niż wakacje spędzone z ukochanym czworonogiem! Jak sprawić, by wyjazd ze zwierzakiem był bezpieczny?

Podróż samochodem

Wyjazd na wakacje z psem własnym samochodem to ogromna wygoda. Nie musimy martwić się o bilet dla psa, miejsce w pociągu czy kaganiec. Bez problemu zadbamy też o częste postoje, podczas których zwierzak będzie mógł się załatwić i rozprostować łapy. Jednak chcąc przewieźć czworonoga w aucie musimy pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo takiej podróży. Wiercący się w samochodzie psiak może rozpraszać kierowcę i znacznie utrudniać prowadzenie pojazdu. Dlatego podróżując z psem trzeba pamiętać o podstawowych zasadach.

Jak przewozić psa w samochodzie?

Najważniejszą z zasad jest odpowiednie zabezpieczenie czworonoga – czy to poprzez przypięcie go pasami na tylnej kanapie, czy poprzez umieszczenie w transporterze lub specjalnej klatce samochodowej montowanej w bagażniku. W żadnym wypadku psiaki nie powinny jeździć na przednim siedzeniu! Swoją obecnością w zasięgu wzroku kierowcy mogą odciągać jego uwagę od drogi, a nawet próbować wskoczyć mu na kolana i tym samym spowodować wypadek. Przewożony w ten sposób zwierzak nawet podczas małej stłuczki może wypaść przez przednią szybę samochodu lub ucierpieć na skutek aktywowania się poduszki powietrznej. Niedopuszczalne jest także pozwalanie psu na wystawianie głowy przez okno. Nie tylko może przez nie wyskoczyć – unoszące się na drodze piach i kurz mogą dostać się do oczu psiaka i poważnie je uszkodzić, doprowadzając nawet do ślepoty. Umieszczenie czworonoga w transporterze lub przypięcie go pasami pozwoli uniknąć ucieczki zwierzaka z samochodu, a podczas postoju – nie mogący doczekać się spaceru psiak na pewno nie wyskoczy z auta i nie wbiegnie na ruchliwą ulicę.

Podróż transportem publicznym

Planując przewiezienie psa pociągiem, PKS-em lub komunikacją miejską w nieznanym nam mieście musimy najpierw dokładnie przeanalizować zasady obowiązujące u wybranego przewoźnika. Możemy sprawdzić je w internecie lub dzwoniąc na infolinię danej firmy. Większość przewoźników wymaga, by czworonóg miał założony kaganiec – bez tego zabezpieczenia możemy nie zostać wpuszczeni do pojazdu nawet, jeśli wcześniej zakupiliśmy bilet. Obowiązek posiadania kagańca nie dotyczy tylko dużych zwierzaków. Kierowca może wymagać założenia go nawet maltańczykowi czy szczeniakowi. Jeśli jednak nasz maluch nie jest przyzwyczajony do kagańca lub nie znaleźliśmy dla niego odpowiedniego rozmiaru, możemy przewozić go w transporterze. Niektóre firmy wymagają także, by przewożonemu zwierzakowi zakupić dodatkowy bilet, a także wprowadzają limit psów przypadających na podróżnego – najczęściej na jedną osobę może przypadać maksymalnie jeden pies, niezależnie od wielkości. Planując wakacyjny wyjazd z więcej niż jednym zwierzakiem, musimy wybrać odpowiedni środek transportu.

Podróż samolotem

Chcąc zabrać psiaka w podróż samolotem także powinniśmy dokładnie zapoznać się z zasadami przewozu zwierząt na danej linii lotniczej. Miejsce przewozu czworonoga – w kabinie pasażerskiej lub w specjalnej przestrzeni do przewozu zwierząt – uzależnione jest od wagi i wielkości psiaka, a także od przepisów obowiązujących w kraju docelowym. Niektóre linie przewożą psy w samolocie transportowym (cargo), czyli innym niż pasażerowie. Bezwzględnie przewożony samolotem zwierzak musi mieć aktualne szczepienia i badania, paszport i być zaczipowany. Podróż poza Europę może wiązać się z dodatkowymi obostrzeniami dotyczącymi naszego czworonoga. Dla własnego komfortu, przed każdym lotem dokładnie przeanalizujcie wszystkie informacje dostępnego na stronie internetowej przewoźnika.