Każdy opiekun psa z pewnością zaobserwował, jak jego czworonóg liże lub gryzie swoje łapy. Czy jest to powód do obaw o zdrowie naszego pupila? Chociaż jest to powszechne zachowanie u wielu psów, jego większe nasilenie może być oznaką poważniejszego problemu, który wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Bardzo intensywne lizanie może pozostawić skutki uboczne, w tym przebarwienia skóry i sierści, obrzęki, a nawet krwawienie. Jakie są najczęstsze powody, dla których psy liżą łapy?

Zranienie

Czasami psy liżą łapy, gdy się skaleczą lub zadrapią. Robią to również wtedy, gdy opuszki łap popękają podczas spaceru po gorącym asfalcie, chodniku posypanym solą lub gdy zostaną obdarte od innych przedmiotów. Lizanie ran to częsty sposób na radzenie sobie z bólem u psa. Niestety, nie jest to lekarstwo, ponieważ może to doprowadzić do nieprawidłowego gojenia rany lub nawet pogorszenia jej stanu. Stale naruszane otarcie skóry może szybko przerodzić się w zanieczyszczoną ranę, która będzie wymagała długotrwałego leczenia. Jeśli zauważymy na łapach naszego czworonoga otarcia, którymi zwierzak nadmiernie się interesuje, powinniśmy zgłosić się z tym problemem do lekarza weterynarii.

Pasożyty

Pchły, kleszcze lub inne owady mogą być przyczyną wygryzania łap przez psa. Ich obecność może powodować irytujące swędzenie, a lizanie i podgryzanie łap daje psu chwilową ulgę. Niektóre z tych owadów jest łatwo zlokalizować i usunąć, niektóre jednak można przeoczyć nawet dokładnie przeglądając sierść psa po spacerze. Stosowanie środków zabezpieczających czworonogi przed kleszczami i pchłami może zmniejszyć ryzyko złapania przez psa takiego pasożyta. Niektóre z tych nieproszonych gości przenoszą groźne i potencjalnie śmiertelne dla psa choroby – dlatego jeżeli zauważymy je u naszego pupila, zgłośmy się z nim do lecznicy.

Alergie

Złe odżywianie lub zmiana karmy może doprowadzić do wystąpienia objawów alergii pokarmowej. Jednym z nich jest swędzenie skóry, które prowadzi do wygryzania sierści, uporczywego drapania się i lizania łap. Takie objawy towarzyszą też alergii kontaktowej, którą mogą wywołać detergenty lub pyłki traw. Długotrwałe gryzienie łap często doprowadzi do powstawania przebarwień sierści i powierzchownych ran, które z czasem mogą przerodzić się w poważne uszkodzenia tkanek. W przypadkach, gdy oprócz gryzienia łap zauważymy też inne objawy alergii (świąd skóry w innych okolicach ciała, problemy żołądkowe, wyłysienia czy zmianę koloru skóry), skonsultujmy się z lekarzem weterynarii. Przepisze on leki łagodzące objawy uczulenia i zdiagnozuje źródło problemu.

Lęk lub stres

Tak jak ludzie, psy potrafią odczuwać strach. Kiedy są narażone na stres, mogą zacząć lizać swoje łapy. Oblizywanie i podgryzanie swoich łap to zajęcie, które odciąga ich uwagę od problemu, z którym muszą się zmierzyć. Początkowo gryzienie łap może wyglądać niewinnie. Z czasem jednak może przerodzić się z nawyk, który będzie powtarzany wiele razy w ciągu dnia. W takiej sytuacji ważne jest, aby przede wszystkim wyeliminować samo źródło problemu (przyczynę lęku lub stresu) i przekierować uwagę zwierzaka na inne rzeczy, które psiak może bez problemu obgryzać. W tym celu warto zapatrzyć się w gumowe zabawki do wypełniania pasztetem, wytrzymałe gryzaki takie jak poroże jelenia czy specjalne zabawki interaktywne Również zwiększenie ilości proponowanych psu wyciszających zajęć – zabaw umysłowych, spokojnych spacerów z dużą ilością węszenia – może pozwolić na wyeliminowanie gryzienia łap, jeśli jego przyczyną jest stres lub nuda.

Inne powody, dla których psy liżą łapy

Oczywiście to nie wszystkie przyczyny, przez które psy liżą łapy. Również poważniejsze przypadłości, takie jak tworzące się pod skórą guzy, mogą dawać takie objawy. Należy jednak pamiętać, że okazjonalne lizanie łap przez psa nie jest niczym groźnym – domowe czworonogi mogą w ten sposób osuszać swoje łapy po ich zamoczeniu czy usuwać resztki piachu spomiędzy palców po spacerze.Jeśli jednak zauważymy, że nasz pies notorycznie interesuje się swoimi łapami, powinniśmy skontrolować ich stan i w razie potrzeby udać się z problemem do lekarza weterynarii.