Uwielbiany przez wielu z nas smakołyk jakim jest czekolada, to produkt, po który sięgamy między innymi kiedy chcemy poprawić sobie samopoczucie, dodać energii czy po prostu mamy ochotę na coś słodkiego. Przysmak ten, choć cechuje dużą kaloryczność, ma także sporo pozytywnych właściwości dla człowieka. Natomiast jak to jest, kiedy czekoladę zje nasz pies czy kot?

Dobrze znane wszystkim błagalne spojrzenia naszych zwierzaków, proszące nas o kawałeczek czekolady, którą się zajadamy, powinny być zdecydowanie ignorowane. Dlaczego? Metabolizm człowieka różni się od metabolizmu u psów i kotów, stąd substancje zawarte w czekoladzie będą znacznie inaczej odbierane przez ludzi, a inaczej u zwierząt i nie należy tego ignorować.

Teobromina – czym jest?

Z reguły ludzie nie zastanawiają się nad składem czekolady, jednak gdy przyjrzymy się jej bliżej, to dowiemy się, że występują w niej pewne metyloksantyny. Są nimi teobromina, kofeina i teofilina, które występują w nasionach kakaowca. Składnik ten pojawia się w dużych ilościach w czekoladzie mlecznej, a jeszcze większych w czekoladzie gorzkiej. Jego duże spożycie w połączeniu z wolniejszym metabolizmem tych zwierząt, może prowadzić do wydzielania różnego rodzaju toksyn, co jest zdecydowanie szkodliwe dla ich zdrowia.

Trująca czekolada

Jak organizm naszego pupila zareaguje po spożyciu czekolady? Przede wszystkim zależne jest to od masy zwierzęcia oraz ilości spożytego produktu, jednakże kiedy już dojdzie do zatrucia, możemy spotkać się z takimi objawami jak: nudności, wymioty, biegunka czy nadmierne wydzielanie moczu. I nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie konsekwencje, jakie mogą nastąpić później. Może dojść do krwotoków wewnętrznych, nieregularnego bicia serca, aż po zawał serca, drgań mięśniowych, a nawet może doprowadzić to do śmierci naszego zwierzaka. Dlatego też powinniśmy być bardzo ostrożni i dopilnować, aby nasze psy i koty nie jadły czekolady, a chęć podjadania u naszego łakomczucha możemy zastąpić przysmakiem dedykowanym dla czworonogów.

Gdy dojdzie do zatrucia

Co jeśli zdarzy się sytuacja, że nasz pupil spożył sporą dawkę produktów bogatych w kakao? Gdy zauważymy pierwsze objawy zatrucia, powinniśmy jak najszybciej podjąć kroki w celu pomocy naszemu psu czy kotu. Najwłaściwszym działaniem w tej sytuacji będzie skontaktowanie się ze specjalistą, jednak jeśli nie mamy możliwości udać się od razu do lekarza weterynarii, najważniejszym krokiem, aby pomóc zwierzakowi będzie wywołanie u niego wymiotów. Takie działanie ułatwi pozbycie się toksyn z jego organizmu, wywołanych teobromina oraz spowolni jej wchłanianie.

Smakołyki dla zwierząt

Często, kiedy chcemy nagrodzić naszego pupila za posłuszeństwo czy dobre zachowanie, obdarowujemy go przysmakiem. Wydaje nam się, że skoro czekolada jest dla nas małym smakołykiem, nie zaszkodzi naszemu pieskowi czy kotkowi i sprawimy mu tym samym przyjemność. Mamy nadzieję, że wiecie już, że jest to niewłaściwe! Chcąc jednak chronić nasze zwierzęta, nie powinniśmy wprowadzać do ich jadłospisu czekolady i innego rodzaju słodyczy, które spożywają ludzie. Aby nie rezygnować całkiem ze sprawiania naszym pupilom smacznej przyjemności możemy zdecydować się na produkty specjalnie dla zwierząt. Sklepy oferują szeroki asortyment przysmaków dla zwierząt, między innymi są to czekoladki dla psów bądź kotów, które pozbawione są szkodliwych składników. Wybierając takie produkty dla naszych pupili, nie tylko zadbamy o dobre nawyki żywieniowe, sprawimy naszemu podopiecznemu radość ale też z ich wykorzystaniem możemy np. zadbać o prawidłowy stan zębów naszego czworonoga, gdyż wśród przekąsek dla psów znajdziemy sporo takich, które posiadają właściwości antybakteryjne i dostępne są w formie gryzaków.

Będąc właścicielem psa lub kota pragniemy stworzyć swoim podopiecznym warunki nie gorsze niż sobie samym. W swoich działaniach niestety często zapominamy, że to co dobre dla nas niekonieczne sprawdzi się w przypadku zwierzaków. Jeśli nie mamy pewności, czy dane rozwiązanie będzie tak samo dobre dla psa lub kota jak dla nas samych zaczerpnijmy rady eksperta, aby w porę uchronić się i swoje zwierzęta przed przykrymi skutkami i sprawować nad nimi mądrą opiekę.