Szacuje się, że ponad 70% psów powyżej trzeciego roku życia ma problem ze zdrowiem zębów i dziąseł. Na problemy z uzębieniem narażone są przede wszystkim zwierzaki starsze, psy ras miniaturowych i czworonogi, których opiekunowie rezygnują z regularnych zabiegów pielęgnacyjnych zębów.

Dlaczego pielęgnacja zębów psa jest taka ważna?

Odkładająca się w pysku psa płytka nazębna jest doskonałą pożywką dla bakterii, co sprzyja tworzeniu się stanów zapalnych dziąseł, parodontozie, ropni i nadżerek. Skutkiem tego może być nie tylko nieprzyjemny zapach z pyska psa – ból towarzyszący chorym zębom utrudni psu jedzenie, zniechęci go do zabawy i spowoduje zwiększoną drażliwość, która w skrajnych przypadkach może przerodzić się nawet w agresję. Bakterie namnażające się w pysku psa mogą również przenikać do krwiobiegu czworonoga i osłabiać jego układ odpornościowy, a w konsekwencji prowadzić do stanów zapalnych narządów wewnętrznych i zwiększonej podatności na infekcje. Z tego względu każdy opiekun czworonoga powinien zwracać szczególną uwagę na właściwą pielęgnację zębów psa. Czy wiesz, jak prawidłowo dbać o zęby swojego psa?

Pielęgnacja zębów psa

Najlepszym sposobem na uniknięcie chorób zębów u psa jest odpowiednia profilaktyka. Częste kontrole stanu psiego pyska pozwolą wykryć rozwijające się problemy z zębami i dziąsłami, co umożliwi szybką reakcję i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Opiekun powinien więc regularnie sprawdzać stan zębów zwierzaka i w razie zaobserwowania niepokojących objawów jak najszybciej udać się z psem do lekarza weterynarii. Profilaktyczny przegląd zębów warto także wykonywać przy okazji każdej wizyty u specjalisty. Psy ze skłonnością do odkładania się kamienia nazębnego powinny mieć także regularnie usuwaną płytkę nazębną podczas zabiegu sanacji pyska. Istnieje także kilka domowych sposobów na zmniejszenie odkładania się płytki nazębnej u zwierzaka. Domowa pielęgnacja zębów psa obejmuje przede wszystkim regularne szczotkowanie zębów (minimum trzy razy w tygodniu) i podawanie czworonogowi gryzaków dentystycznych.

Jak myć psu zęby?

Szczotkowanie zębów psa może być problematycznym zabiegiem. Szczególnie, jeśli psiak nie był do tego przyzwyczajony od szczeniaka. Jednak przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji zabieg ten będzie wykonalny. Zwierzaka na początku należy przyzwyczaić do dotyku w okolicy pyska, podnoszenia fafli i oglądania zębów. Równocześnie można go przyzwyczajać do smaku i zapachu pasty do zębów, podając jej niewielkie ilości do zlizania z palca. Gdy psiak toleruje już dotykanie i oglądanie zębów, niewielkie ilości pasty możemy rozprowadzić na jego zębach przy pomocy palca lub gazika. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie szczoteczki – najlepiej sprawdzają się te w formie nakładanej na palec gumowej nasadki z wypustkami. Taką pielęgnację psich zębów należy wykonywać przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Gryzaki dentystyczne dla psa

Przy usuwaniu odkładającej się płytki nazębnej pomocne będą także rozmaite gryzaki dentystyczne. Specjalne przysmaki w formie pałeczek do gryzienia mają najczęściej odpowiednią konsystencję umożliwiającą mechaniczne czyszczenie zębów i wzbogacone są o dodatki, które neutralizują substancje tworzące płytkę nazębną. Przysmaki funkcjonalne z dodatkiem takich składników, jak mięta, algi morskie, wyciąg z eukaliptusa czy zielonej herbaty mogą łagodzić stany zapalne i redukować nieprzyjemny zapach z pyska psa.