Może to pchły?

Pierwsza rzecz, która przychodzi Ci do głowy to pchły. Ale co jeżeli Twój pies nie ma pcheł,
a nadal uporczywie się drapie? Przyczyn może być kilka, ważne jest by dokładnie obserwować zwierze i zwracać uwagę na wszystkie niecodzienne zachowania.

Alergia pokarmowa

Częste drapanie się psa może być związane z alergią pokarmową. Składnikami, które uczulają najczęściej są: mięso wołowe, ser żółty oraz mleko. Niestety ciężko jednoznacznie określić objawy takiej alergii. Jednym z najpopularniejszych może być drapanie się w okolicy uszu, oraz zapalenie w pobliżu oczu i warg. W miejscach, nie pokrytych dużą ilością sierści można też zaobserwować tak zwaną pokrzywkę. Leczenie psa w takiej sytuacji jest dość proste, ale długotrwałe. W pokarmie zwierzęcia należy znaleźć te czynniki, które wywołują negatywną reakcję. W tym celu stosuje się diety wykluczające. Dzięki wprowadzaniu do jadłospisu czworonoga produktów, których nie jadał wcześniej i obserwacji można się dowiedzieć, kiedy objawy się nasilają, a kiedy ustępują. Bardzo istotne jest, aby dieta była przestrzegana, dlatego nie można podawać wtedy żadnych dodatkowych witamin, czy smakołyków.

Alergia kontaktowa

Dużo rzadszym czynnikiem powodującym drapanie u psa jest alergia kontaktowa. Uczulenie jest wtedy spowodowane bezpośrednim kontaktem zwierzęcia z alergenem. Co może zawierać niebezpieczne komponenty? Posłanie, zabawki, a nawet obroża i smycz. Być może Twój czworonóg ma alergię na proszek do prania, bądź środki do dezynfekcji. Na szczęście ten rodzaj uczulenia jest dość rzadki, a żeby zwalczyć nadmierne drapanie u psa wystarczy odstawić czynnik, wywołujący niechcianą reakcję.

Zaburzenia psychiczne

Niejednokrotnie zdarza się, że drapanie psa ma związek z zaburzeniami psychicznymi. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, reagują stresem na niespodziewane i nowe sytuacje. Nawet jeśli dla nas jakieś wydarzenie jest z pozoru normalne, dla naszego pupila może okazać się stresogenne. Stany lękowe pojawią się głównie u zwierząt, które w przeszłości były źle traktowane. Uporczywe drapanie u psa może być skutkiem strachu przed zagrożeniem. Na psychikę czworonogów duży wpływ mają także wszystkie zmiany, które zachodzą w jego otoczeniu. Jeśli więc planujemy dłuższy urlop, na czas którego pies będzie musiał zamieszać w innym miejscu, zadbajmy by miał ciągły dostęp do swojego posłania i zabawek, to zagwarantuje mu poczucie bezpieczeństwa.

W przypadku, gdy zaobserwujemy, że nasz pies co raz częściej drapie się do krwi, lub zachowuje inaczej niż dotychczas koniecznie należy skonsultować się z weterynarzem lub zoopsychologiem.