Pies i kot to drapieżniki. Jednak potrzeby żywieniowe tych dwóch gatunków znacząco się różnią. Dlaczego nie wolno karmić kota tą samą karmą, którą kupujemy psu?

Czego potrzebuje kot?

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu koty potrzebują bardzo dużej dawki białka zwierzęcego i tłuszczu. W przeciwieństwie do psów, nie potrafią one skutecznie przyswajać węglowodanów, a głównym źródłem energii są dla nich składniki pochodzenia zwierzęcego. W kociej diecie musi znaleźć się także odpowiednia zawartość tauryny – aminokwasu, którego koci organizm nie potrafi sam wyprodukować w wystarczającej ilości – a także niezbędne witaminy, kwasy tłuszczowe i mikroelementy.

Czym różni się kocia karma od psiej?

Sucha psia i kocia karma, szczególnie z górnej półki różnią się z pozoru tylko wielkością granulek i ceną. Jednak tak naprawdę różnic jest o wiele więcej i dotyczą one zawartości poszczególnych składników odżywczych.

Białko

Koty potrzebują dużo większej ilości białka zwierzęcego w diecie, niż psy. Zdecydowana większość karm dla psów, nawet wysokobiałkowych, nie zapewni kotu odpowiedniej dawki tego składnika. Typowa sucha karma dla psów zawiera 18-30% białka. Natomiast odpowiedni dla kota produkt musi zawierać go ponad 30%, z czego zdecydowaną większość powinno stanowić białko zwierzęce.

Tauryna

Ludzie i koty to jedne z bardzo niewielu gatunków ssaków, które nie potrafią samodzielnie wytwarzać odpowiedniej ilości tauryny. Jest to aminokwas, który musi więc znaleźć się w kociej diecie. Jej niedobory mogą skutkować między innymi chorobami serca, problemami ze wzrokiem i zaburzeniami trawienia. W karmach dla kotów składnik ten jest zawsze dodawany w odpowiedniej ilości. Nie zawsze jednak pojawia się w karmie dla psów, które nie potrzebują takiego dodatku w swojej diecie.

Arginina, niacyna i kwas foliowy

To kolejne składniki, które muszą być kotom dostarczane wraz z pokarmem. Znajdują się one także w każdej karmie dla psów, jednak w nieodpowiedniej dla kotów ilości. Domowe mruczki potrzebują aż dwukrotnie więcej tych składników.

Tłuszcz

Tłuszcz stanowi dla kota główne źródło energii. Dlatego sucha karma przeznaczona dla kotów zawiera go aż 15-20%. To o wiele więcej, niż typowa karma dla psów.

Kwas arachidonowy

Ten niezbędny kotom do życia kwas tłuszczowy nie jest wytwarzany przez ich organizm – jest więc ważnym składnikiem kociej karmy. Jego niedobory mogą spowodować zaburzenia pracy wątroby i nerek. Psy wytwarzają go samodzielnie i nie musi być on dodawany do karmy dla psów.
Węglowodany i włókno pokarmowe
Węglowodany nie są obowiązkowym składnikiem ani psiej, ani kociej diety. Jednak psy są w stanie czerpać z nich energię, a ich żołądek skutecznie je trawi. Zbyt duża dawka węglowodanów w diecie kota może być natomiast przyczyną biegunek i otyłości.

Czym grozi karmienie kota psią karmą?

Zjedzenie kilku granulek psiej karmy w żaden sposób nie zaszkodzi kotu. Jednak podawanie mruczkowi wyłącznie psich chrupek szybko doprowadzi do poważnych niedoborów żywieniowych! Brak kluczowej dla funkcjonowania organizmu tauryny, niacyny i argininy może skutkować poważnymi chorobami narządów wewnętrznych i skóry, a niedobór białka i tłuszczu sprawi, że zwierzę będzie wychudzone i pozbawione sił. Dlatego podstawą diety każdego domowego kota powinna być pełnoporcjowa, sucha lub mokra kocia karma o dużej zawartości białka zwierzęcego.