Wybredny kot to nie lada problem dla opiekuna. Dlaczego kot nie ma apetytu i jak zachęcić domowego mruczka do zjedzenia całej podanej mu porcji karmy?

Dlaczego brak apetytu jest dla kota niebezpieczny?

Brak apetytu u kota to niezwykle częsty problem opiekunów domowych mruczków – niektóre zwierzaki mogą nawet przez wiele dni odmawiać jedzenia. Niestety już kilkudniowa głodówka bywa dla kota niebezpieczna, gdyż może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby. Zwierzak, który odmawia jedzenia, narażony jest także na poważne niedobory pokarmowe i wynikające z nich konsekwencje zdrowotne – osłabienie odporności, pogorszenie jakości sierści, choroby skóry i ogólne osłabienie organizmu. Dlaczego więc kot nie chce jeść? Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny braku apetytu i wybrzydzania u kota!

Niechęć do nieznanego jedzenia

Preferencje pokarmowe kotów kształtują się w pierwszych tygodniach ich życia. Młode kociaki uczą się od matki, jaki rodzaj pożywienia jest dla nich bezpieczny, zapamiętując smak, zapach i konsystencję jedzenia. Większość mruczków w późniejszym wieku bardzo niechętnie podchodzi do nowości, co często prowadzi do wybrzydzania przy każdej zmianie karmy. Przykładowo kot, który od małego był żywiony tylko suchymi granulkami, może nie chcieć jeść mokrej karmy.

Brak apetytu u kota z powodu choroby

Nagła utrata apetytu u kota może być objawem niektórych chorób. Jeśli kot nie chce jeść suchej karmy, warto sprawdzić stan zębów zwierzaka – ich choroby powodować będą dyskomfort zniechęcający mruczka do gryzienia twardego pokarmu. Dolegliwości wiążące się z mdłościami czy bólem brzucha (między innymi choroby nerek, wątroby, zakłaczenie, nowotwory) będą natomiast objawiać się ogólnym brakiem apetytu u kota.

Wybrzydzanie z przekarmienia

Brak apetytu u kota i wybrzydzanie podczas jedzenia może być również spowodowane przekarmieniem. Niektórzy opiekunowie mają skłonność do podawania zwierzakowi zbyt dużych ilości przekąsek sprawiając, że mruczek w czasie posiłku nie odczuwa już głodu i nie chce jeść swojej karmy. Problem może wynikać także z niewłaściwego dawkowania posiłków lub podawania kotu zbyt dużych porcji jedzenia na raz.

Niechęć do jedzenia ze stresu

Przyczyną braku apetytu u kota może być także stres. Wrażliwym mruczkom przeszkadzać może między innymi obecność innych zwierząt, ustawienie misek z jedzeniem w niewystarczająco odosobnionym miejscu czy umieszczenie ich zbyt blisko kuwety lub miski z wodą. Stres powodujący niechęć do jedzenia może być wywołany także remontem lub przemeblowaniem w domu, pojawieniem się nowego domownika, przeprowadzką i innymi sytuacjami, w których zmianie ulega codzienna rutyna mruczka.

Brak apetytu u kota jest wskazaniem do dokładnego przebadania zwierzaka. Dopiero po wykluczeniu chorób mogących sprawiać, że kot nie chce jeść, można zastosować kilka sposobów, które zachęcą kota do jedzenia. Co zrobić, by kot chętnie zjadał posiłki?

  • Zweryfikuj dawkowanie karmy – zbyt duże porcje karmy wywołają przekarmienie i brak apetytu. Dawkowanie karmy znaleźć można na etykiecie produktu.
  • Unikaj podawania dodatkowych przysmaków – zbyt duża ilość atrakcyjnych przekąsek sprawi, że kot nie będzie chciał jeść zwykłej karmy. Przysmaki nie są zbilansowane i nie zawierają wszystkich niezbędnych kotu składników pokarmowych, dlatego nie mogą zastąpić pełnoporcjowej karmy.
  • Podziel dzienną dawkę karmy na mniejsze porcje – niewielkie żołądki kotów przystosowane są do jedzenia kilku małych porcji karmy w ciągu dnia. Serwowanie mruczkowi 5-8 posiłków zamiast jednego czy dwóch dużych może sprawić, że kot chętniej będzie podchodził do miski.
  • Zapewnij odpowiednie warunki podczas posiłków – miejsce spożywania posiłków powinno być zaciszne, bezpieczne i oddalone od kuwety. Jedzący kot nie powinien być niepokojony przez innych domowników ani odganiany od misek przez inne zwierzaki. Karmę należy podawać kotu w czystych, płaskich naczyniach.
  • Wspieraj kota w stresujących sytuacjach – remont, przeprowadzka lub narodziny dziecka to często nieuniknione sytuacje, które mogą wywołać u kota brak apetytu ze stresu. W takich chwilach zwierzaka można wspomóc uspokajającymi feromonami lub suplementami redukującymi stres.
  • Podawaj kotu to, co najchętniej zjada – usilne próby namówienia kota do jedzenia czegoś, czego zwierzak nie zna lub nie lubi, mogą szybko doprowadzić do wychudzenia i niedoborów pokarmowych. Przy wyborze karmy dla wybrednego kota należy zwracać uwagę nie tylko na skład i jakość produktu, ale także na jego formę i konsystencję.