Niektóre kocie zachowania bywają bardzo uciążliwe dla opiekunów. Do częstych problemów z mruczkami zalicza się między innymi głośną wokalizację w nocy, która budzi ze snu pozostałych domowników.  O co może chodzić kotu, który miauczy w nocy? I jak sobie z tym poradzić?

Kot miauczy w nocy – przyczyny

Miauczenie to jeden ze sposobów, w jaki koty wyrażają emocje i sygnalizują człowiekowi swoje potrzeby. Niestety domowe mruczki to zwierzęta, których naturalną porą aktywności nie jest wyłącznie dzień. Czworonogi te w naturalnych warunkach funkcjonują przede wszystkim o świcie i zmierzchu, ale także przez sporą część nocy. Koty nie rozumieją więc ludzkiego trybu życia, w tym potrzeby przespania całej nocy przez opiekuna i również w godzinach nocnych potrafią domagać się jego uwagi. Na szczęście problem kota, który miauczy w nocy da się rozwiązać – niezbędne będzie do tego zrozumienie, o co zwierzakowi chodzi i odrobina zaangażowania. Dlaczego kot miauczy w nocy i co możemy zrobić, by mruczek przestał przeszkadzać nam podczas snu?

Nocna samotność i nuda

Wbrew powszechnej opinii koty nie są samotnikami i zazwyczaj lubią towarzystwo swoich domowników. Dlatego gdy wszyscy śpią, zwierzak może czuć się osamotniony, znudzony i sfrustrowany, a donośnym miauczeniem próbuje zwrócić na siebie uwagę. By zapobiec takiemu zachowaniu, warto przyjrzeć się całości naszej relacji z mruczkiem.

Jeśli zwierzak na co dzień wymusza naszą uwagę miauczeniem lub nauczył się, że jesteśmy na każde jego zachowanie, warto nauczyć go odrobiny samodzielności – zapewnić interaktywne zabawki, ciekawe skrytki w domu czy możliwość obserwowania świata zewnętrznego przez okno. Dzięki temu mruczek będzie miał ciekawe zajęcie niewymagające naszej stałej uwagi. Dobrym rozwiązaniem może być także sprawienie kotu towarzysza, oczywiście jeśli mamy możliwość zaopiekowania się drugim mruczkiem.

Kotu należy także pokazać, że donośne miauczenie nie zawsze przynosi pożądany przez niego efekt, a zwierzak musi czasem spokojnie poczekać na nasze zainteresowanie. Trzeba przy tym pamiętać, by nie ignorować czworonoga bez przerwy. Kot, który poczuje się odrzucony przez opiekuna może stać się przygnębiony, sfrustrowany lub zacznie domagać się naszej uwagi w jeszcze bardziej uciążliwy sposób.

Jeśli podejrzewamy, że przyczyną nocnego miauczenia jest samotność, możemy spróbować zaprosić kota na noc do sypialni. Niektóre mruczki mając taką możliwość po prostu pójdą spać wtulone w swojego opiekuna. Nie będzie to jednak dobre rozwiązanie dla wszystkich zwierzaków – część z nich mając dostęp do człowieka zacznie jeszcze bardziej wymuszać jego uwagę ocierając się o jego twarz, podgryzając w nos czy atakując wystające spod kołdry stopy.

Głód

Naturalnym zachowaniem kotów jest pobieranie kilkunastu małych posiłków podczas doby – także w godzinach nocnych. Wieczorna aktywność i nocne czuwanie mogą sprawić, że zwierzak zgłodnieje, a donośnym miauczeniem będzie domagał się od opiekuna kolejnej porcji karmy.

W takiej sytuacji wstanie z łóżka i nakarmienie miauczącego w nocy kota wyłącznie pogorszy sprawę – zwierzak szybko nauczy się, że takie zawodzenie przyniesie mu korzyści i stanie się jeszcze bardziej natarczywy… Dobrym rozwiązaniem natomiast jest zapewnienie kotu pokarmu na czas nocy. W tym celu nie wystarczy jednak nasypanie zwierzakowi suchej karmy do miski. Przed pójściem spać warto poukrywać kotu małe porcje jedzenia w różnych zakamarkach domu. Mogą być to zarówno pojedyncze granulki karmy, jak i małe porcyjki mokrego jedzenia ułożone na małych talerzykach. Wyszukiwanie ukrytych przekąsek nie tylko zniweluje nocny głód, ale także zapewni zwierzakowi ciekawe zajęcie na czas naszego snu.

Ból i choroba

Odczuwany przez zwierzaka dyskomfort lub ból towarzyszący przeróżnym dolegliwościom zdrowotnym może być przyczyną, dla której kot miauczy w nocy. Taka wokalizacja może być również objawem demencji starczej – kociego odpowiednika choroby Alzheimera, która dotyka mruczków w bardzo podeszłym wieku. Jeśli podejrzewamy, że nocne koncerty mogą mieć swoje podłoże w problemach zdrowotnych, powinniśmy zabrać kota na wizytę do lekarza weterynarii i dokładnie go przebadać.

Ruja i zachowania godowe

Częstym powodem nocnych koncertów u kotów są zachowania godowe – zwierzaki w ten sposób oznajmiają innym mruczkom swoją gotowość do rozrodu. Donośne miauczenie w nocy może być objawem rui u dojrzałej płciowo kotki lub oznaką, że kocur wyczuwa taką kotkę w swojej okolicy.

Zachowań godowych nie da się kota oduczyć żadnymi sposobami. Jedynym sposobem, by zapobiec hormonalnemu miauczeniu, jest kastracja zwierzaka