Jak zadbać o odpowiednią dietę naszego czworonoga? Jest na to kilka pewnych sposobów. Prawidłowe żywienie wpływa na wiele kwestii: zdrowie, dobre samopoczucie i wygląd naszego pupila.

Jak często karmić psa?

Na częstotliwość karmienia wpływa wiele czynników. Są to między innymi:
– wiek,
– wielkość,
– rasa,
– styl życia.
Możemy podawać zwierzęciu karmę w trzech porcjach: rano, po południu oraz wieczorem. Bardzo ważna jest regularność. Nie chodzi tu jedynie o stałe godziny posiłków, ale także by pies miał niezmienne miejsce karmienia i swoje miski. To zapewni naszemu pupilowi spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Co z resztkami z obiadu?

Bardzo często oddajemy zwierzakom nasze jedzenie. Nie jest to dobry pomysł. Niestety większość naszego pożywienia może okazać się niebezpieczna dla czworonogów. Zbilansowana dieta to podstawa długiego i zdrowego życia naszego pupila. Musimy dostarczać mu odpowiednią ilość składników odżywczych, zawartych w karmach dla psów. Pamiętajmy, że zwierzęta mają inne potrzeby żywieniowe niż ludzie. Bardzo często nasze posiłki są przepełnione, między innymi tłuszczami lub węglowodanami, które nie są zalecane w diecie czworonogów.

Trawienie u psa

Podczas ustalania diety dla naszego pupila musimy wziąć pod uwagę jego możliwości trawienne. Rzecz jasna pies jest najlepiej przystosowany do trawienia białka (mięsa). Przewód pokarmowy naszego pupila jest krótszy niż nasz, dlatego nie może on przyjmować wszystkich pokarmów. Źle przetrawiony nie dostarczy psu niezbędnych składników odżywczych, co więcej taka dieta może doprowadzić do problemów z układem trawiennym czy nadwagi.

Gotowa karma, czy „domowy obiad”?

Gotowa karma jest najprostszym rozwiązaniem. Można ją kupić niemal w każdym sklepie. Warto jednak przejrzeć i porównać skład. Wielu producentów przygotowuje karmę dostosowaną do rasy, wieku i potrzeb zwierzaka. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, skorzystajmy z istniejących rozwiązań. W przypadku, gdy chcielibyśmy przygotować domowe posiłki dla psa, koniecznie musimy dokładnie zapoznać się z tematem, tak aby przypadkiem nie zrobić krzywdy pupilowi.

Czym na pewno nie karmić psa?

Na tej liście znajdują się tylko niektóre produkty, których w żadnym wypadku nie można podawać psu. Mogą one okazać się wyjątkowo szkodliwe.
– cebula — zawarty w niej tiosiarczan sodu, może doprowadzić do anemii,
– czekolada — znajdująca się w niej teobromina, źle wpływa na serce czworonogów i może okazać się trująca,
– rodzynki — substancje w nich zawarte mają negatywny wpływ na nerki psów,
– surowe jajka i ryby — pierwsze z nich mogą doprowadzić do zarażenia salmonellą, drugie zaś mogą wywołać anemię,
– grzyby — wszystkie rodzaje, nawet te jadalne dla ludzi, niekorzystnie wpływają na pracę żołądka czworonoga,
– awokado — przez zawartość tak zwanego persinu, jest ono niezwykle trujące dla psów i innych zwierząt.
Dodatkowo unikajmy: gotowanych gości, kaszy gryczanej, ciasta drożdżowego, przypraw, produktów mlecznych, orzechów.

Odpowiednia dieta to szczęśliwy pies

Jak sami widzicie dieta naszego zwierzaka to bardzo ważna kwestia. Gotowanie posiłków w domu jest dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy znamy potrzeby żywieniowe pupila i jesteśmy pewni, że zapewnimy mu odpowiednią ilość niezbędnych składników. Jeśli mamy wątpliwości czym karmić psa, warto skonsultować się ze specjalistą lub postawić na gotową karmę (wysokiej jakości!).