Kocięta potrzebują zbilansowanej diety, która zapewni im składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Czym karmić rosnącego kociaka, by wyrósł na zdrowego kota?

Karmienie kociąt

Jedynym pokarmem pobieranym przez nowonarodzonego kociaka powinno być mleko jego matki. To właśnie ono dostarcza maluchowi potrzebnych mu kalorii, białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Mleko dla kota jest także źródłem immunoglobulin, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie jego układu odpornościowego. Zdarzyć się jednak może, że niezbędne okaże się dokarmianie kociaka – niedożywiona matka może bowiem nie produkować wystarczającej ilości pokarmu potrzebnego do wykarmienia całego miotu lub z różnych przyczyn może porzucić swoje maluchy. W takiej sytuacji kocie oseski muszą być dodatkowo dokarmiane przez opiekuna.

Niestety mleko krowie, kozie czy nawet psie różni się od kociego znacząco i nie zastąpi maluchowi pokarmu, jaki powinien otrzymywać w pierwszych tygodniach życia. Dlatego kociakom, które potrzebują dokarmiania, należy podawać wyłącznie weterynaryjne preparaty mlekozastępcze przeznaczone dla kociąt – ich skład jest maksymalnie zbliżony do mleka matki i jest najbezpieczniejszym pożywieniem dla maluchów. Odpowiednie ilości preparatu należy rozrobić z wodą i podawać kociakowi 3-4 razy na dobę za pomocą strzykawki lub butelki ze smoczkiem przeznaczonej do karmienia kociąt.

Chcąc prawidłowo zadbać o nowo narodzone, porzucone przez matkę kociaki, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Specjalista zbada stan zdrowia maluchów i doradzi, jakich warunków potrzebują do właściwego rozwoju.

Od kiedy dokarmiać kocięta?

Już w wieku 4 tygodni małe kotki można zachęcać do jedzenia innych pokarmów. Początkowo powinny być to niewielkie ilości suchej lub mokrej karmy dla kociąt rozmieszanej z wodą na gęstą papkę. Pokarm służący do dokarmiania kociąt należy podawać maluchom na płaskim talerzyku, by maluch nie miał problemu z jego jedzeniem. Do jedzenia nowej karmy kociaka można zachęcić, smarując nią pyszczek malucha lub wkładając mu do ust palec zamoczony w papce. Gdy maluch nauczy się samodzielnie jeść, można podawać mu karmę o bardziej zwartej konsystencji. Kocięta w wieku 6-8 tygodni powinny zostać całkowicie odstawione od matki lub butelki i przestawione na karmę dla rosnących kociąt.

Czym karmić rosnącego kociaka?

Najlepszym sposobem żywienia rosnących kotów jest podawanie im pełnoporcjowej karmy suchej lub mokrej przeznaczonej dla kociąt. Taka karma jest zbilansowana, bogata w białko zwierzęce i wysokokaloryczna, dzięki czemu dostarczy rosnącemu organizmowi odpowiednich ilości kalorii i składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego wzrostu. Maluch powinien otrzymywać około 85-100 gramów suchej lub 220-280 gramów mokrej karmy podzielone przynajmniej na 4 posiłki podawane o stałych porach dnia. Dokładne dawkowanie karmy zależy od składu podawanej maluchowi karmy i powinno być zgodne z tabelą dawkowania umieszczoną na etykiecie. Karmę dla kotów rosnących należy podawać kociakowi do ukończenia pierwszego roku życia. Kociakowi należy także zapewnić stały dostęp do świeżej i czystej wody.

Czego nie mogą jeść kocięta?

Małego kotka nie należy dokarmiać mlekiem ani innymi pokarmami przeznaczonymi dla ludzi – takie dodatki mogą bowiem wywołać biegunkę, która u kocich maluchów jest wyjątkowo niebezpieczna i w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmiertelnego odwodnienia. Kociakowi nie wolno także podawać karmy przeznaczonej dla psów, gdyż nie dostarczy ona kociemu maluchowi wystarczających ilości kalorii, białka i niezbędnych mu aminokwasów. Karmienie kociaka samym mięsem może natomiast doprowadzić do poważnych niedoborów i wad rozwojowych.