Ludzie od zawsze starają się odpowiedzieć na to pytanie. Wiemy, że psy są wierne i przyjacielskie, ale czy mogą być smutne, wesołe, zazdrosne albo zaskoczone?

W przeszłości uważano, że zwierzęta nie mogą odczuwać emocji. Pogląd ten oczywiście zmienił się na przestrzeni lat. Przeprowadzono liczne badania mające na celu sprawdzenie tej tezy. Co ciekawe, podczas jednego z takich testów, prowadzonego na Uniwersytecie Wiedeńskim okazało się, że psy mogą mieć poczucie sprawiedliwości. Eksperyment polegał na posadzeniu obok siebie dwóch czworonogów i proszenie ich o podniesienie łapy. Po dobrze wykonanym zadaniu tylko jeden psiak dostawał nagrodę. Po jakimś czasie pominięty zwierzak przestał wykonywać polecenia.

Zazdrość u psa?

Jak się okazuje, jest to całkiem prawdopodobne. Najczęściej czworonogi bywają zazdrosne po pojawieniu się nowego domownika (niezależnie od tego, czy jest to inne zwierzę, czy człowiek). Psycholog Paul Morris z Uniwersytetu w Portsmouth zauważył, że psy w 80% badanych przypadków starły się odwrócić uwagę swojego właściciela od nowej osoby (zwierzęcia). Jeśli decydujemy się na wprowadzenie do domu kolejnego czworonoga lub zamieszka u nas dodatkowa osoba pamiętajmy, żeby, mimo wszystko, poświęcać psu tak samo dużo uwagi, jak wcześniej.

Poczucie winy

Ta kwestia nadal jest sporna. Według Stanleya Corena psy nie mogą odczuwać poczucia winy. Z pewnością teraz wielu z was pomyślało, o wielkich oczach, skulonych uszach i schowanym ogonie swojego pupila, kiedy zrobił coś niezgodnego z obowiązującymi zasadami. Coren uważa, że nie jest to jednak poczucie winy, a jedynie strach przed konsekwencjami, jakie mogą spotkać psa.

Zrozumienie

Niejeden właściciel psa z pewnością zauważył, że jego pupil potrafi rozpoznawać emocje. Kiedy jesteśmy smutni, zwierzak bardzo często kładzie nam swój łepek na kolanach, kiedy się śmiejemy pies chce się bawić. Według profesora Adama Miklosi psy odczytują nie tylko werbalne, ale także niewerbalne komunikaty wysyłane przez ludzi.

Jak komunikować się ze zwierzęciem?

Psy komunikują się z nami na co dzień. Wprawdzie nie mogą nam powiedzieć co czują, czy są głodne itd. ale im dłużej z nimi przebywamy, tym szybciej zauważamy, w jaki sposób przekazują nam informacje. Nadal nie udowodniono czy psy mogą być zawstydzone, czy dumne, ale kto wie? Być może za jakiś czas uda się potwierdzić także to. Dbajmy o to by nasz pupil czuł się z nami bezpiecznie, a na pewno odwdzięczy się nam oddaniem i miłością.