Wpychanie się przed drugiego zwierzaka, atakowanie go, gdy pochodzi do opiekuna lub miski uważane jest często jako objaw zazdrości. Dlaczego koty zachowują się w taki sposób?

Czy koty mogą być zazdrosne?

Domowym czworonogom często przypisywane są przeróżne emocje i myśli typowe dla ludzi. Szczególnie koty mogą być uważane za zazdrosne, zawistne czy złośliwe. Zazdrość, zawiść i złośliwość powszechne są wprawdzie wśród ludzi, jednak wymagają abstrakcyjnego myślenia oraz przewidywania reakcji i myśli innych osób. U zwierząt motywacje do przeróżnych zachowań są o wiele prostsze niż ludzkie.Takie humanizowanie zwierząt nie jest więc słusznym podejściem, może wyrządzić krzywdę czworonożnemu pupilowi i negatywnie wpłynąć na podejście opiekuna do futrzastego członka rodziny. Skąd się tak naprawdę biorą przeróżne zachowania zwierząt uznawane przez nas często za zazdrość czy złośliwość?

Koty nie odczuwają zazdrości!

Kot domowy to zwierzę samotnicze – w jego naturze leży obrona terytorium i znajdujących się na nim zasobów przed konkurencją, czyli przed innymi kotami. Zasobami tymi mogą być zarówno miski z jedzeniem, kryjówki i legowiska, jak i uwaga opiekuna, który dla domowego czworonoga stanowi często źródło nie tylko pokarmu, ale także bezpieczeństwa. Nie powinno nas więc dziwić, że podchodzący do opiekuna drugi kot może być traktowany jak intruz, którego należy przegonić w bardziej lub mniej agresywny sposób. Wpychanie się przed drugie zwierzę, syczenie, a nawet gryzienie czy drapanie jest więc sposobem na uchronienie cennego zasobu i korzyści płynących z uwagi człowieka. Jak zapobiegać takim zachowaniom u kota?

Zapewnij dostęp do zasobu

Do konkurowania o względy opiekuna dochodzi najczęściej między kotami, których potrzeby nie są zaspokojone. W zależności od indywidualnego charakteru domowy mruczek będzie potrzebował większego lub mniejszego zainteresowania ze strony opiekuna. Zapewnienie kotu odpowiedniej dawki uwagi, pieszczot i kontaktu z człowiekiem powinno zmniejszyć ryzyko awantur między czworonogami. Warto także zadbać o wzajemne relacje między domowymi zwierzętami i sprawić, by nie były do siebie wrogo nastawione. W przypadku trudnej sytuacji, częstych ataków i bójek warto zasięgnąć porady kociego behawiorysty, który oceni wzajemne relacje zwierząt i zaproponuje skuteczne rozwiązanie problemów.