Zarówno dorosłe psy, jak i szczeniaki, mogą czasem dostać czkawki. Czy czkawka u psa może być objawem choroby? Sprawdź, czy musisz się tym martwić!

Czym jest czkawka u psa?

Czkawka to niekontrolowany odruch polegający na nagłym i mimowolnym skurczu przepony i równoczesnym zaciśnięciu krtani. Efektem tego jest charakterystyczny, krótki odgłos i nagłe rozszerzenie brzucha. Psiaki podczas czkawki mogą także lekko podskakiwać wskutek spinających się mięśni i wykazywać niepokój wynikający z odczuwanego dyskomfortu.

Dlaczego psy dostają czkawki?

Czkawka u psa jest naturalnym odruchem, który występuje częściej u szczeniąt, niż u dorosłych psów. Młody, nierozwinięty w pełni organizm jest bowiem bardziej podatny i wrażliwy na sytuacje mogące powodować mimowolne skurcze przepony i charakterystyczne dźwięki.

Czkawka u szczeniaków pojawia się zazwyczaj przy dużej ekscytacji i energicznej zabawie, której towarzyszy nagłe nabieranie powietrza. Jej napad może być wywołany również łapczywym jedzeniem lub gwałtownym piciem wody, a także pojawić się w stresującej dla czworonoga sytuacji. Przyczyną czkawki u psa może być też nagła zmiana temperatury otoczenia, na przykład po wyjściu z ciepłego domu na zimne podwórko.

Czkawka u psa może być także objawem niektórych dolegliwości zdrowotnych. Wśród problemów mogących wywołać czkawkę znajdują się miedzy innymi:

  • zapalenie płuc i oskrzeli,
  • nowotwory płuc i przełyku,
  • przepuklina przeponowa,
  • refluks, wrzody i nowotwory żołądka,
  • robaczyca serca spowodowana przez nicienie z rodzaju dirofilaria,
  • obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym lub tchawicy,
  • niektóre choroby ośrodkowego układu nerwowego.

Co zrobić, kiedy pies ma czkawkę?

Okazjonalnie pojawiająca się czkawka trwająca kilka minut nie powinna niepokoić opiekuna. Jeśli pies ma skłonność do napadów czkawki wynikających z łapczywego jedzenia, warto podawać mu pokarm w sposób uniemożliwiający szybkie połykanie jedzenia. W tym celu sprawdzają się miski spowalniające jedzenie lub gumowe, puste w środku zabawki na przysmaki.

Powtarzające się lub długie napady czkawki mogą być powodem do zmartwień, szczególnie jeśli towarzyszą im także inne niepokojące objawy, na przykład trudności w oddychaniu, niedotlenienie powodujące siny kolor dziąseł, odruchy wymiotne czy omdlenia. Pies, który często dostaje czkawki, powinien być dokładnie przebadany przez lekarza weterynarii. Specjalista może zalecić wykonanie psu badań krwi, USG, RTG i echo serca. Po zdiagnozowaniu przyczyny czkawki u psa konieczne może być wprowadzenie odpowiedniego leczenia lub specjalistycznej diety, a nieraz nawet przeprowadzenie operacji chirurgicznej.00