Dzisiaj opowiemy nieco na temat przebiegu ciąży u psów. Jest to bardzo ciekawy temat i warto się nad nim pochylić. Niezależnie od tego, czy planowaliśmy psią ciążę, czy jest ona przypadkowa, musimy zadbać o naszego pupila.

Ile trwa ciąża u psa?

Najczęściej, około 9 tygodni. Niekiedy bardzo ciężko zauważyć, że suczka jest szczenna. Jeśli zauważymy u niej znaczne zmniejszenie apetytu lub nadmierną aktywność powinniśmy zgłosić się do weterynarza. Lekarz wykona badanie USG, by potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Gdy wynik będzie negatywny, a nasz zwierzak nadal będzie dziwnie się zachowywał, np.: zacznie przygotować sobie bezpieczne miejsce do porodu, zaś w sutkach zacznie pojawiać się mleko, być może będziemy mieli do czynienia z tak zwaną ciążą urojoną. Jest ona o tyle niebezpieczna, że zalegające mleko może w konsekwencji doprowadzić do zapalenia gruczołu. Nie można lekceważyć tych objawów, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Dieta i ruch

Na początku suczka powinna być karmiona normalnie, dopiero w drugiej połowie ciąży można zmienić pokarm na ten dla suk szczennych i karmiących. Zawierają one więcej białka i witamin. W związku z rozwojem płodów może dojść do ucisku na żołądek zwierzęcia. Najlepiej podzielić wtedy porcje na mniejsze, ale podawać je częściej. Rzecz jasna, nawet gdy zwierzak spodziewa się potomstwa, powinien spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Długie spacery są jak najbardziej wskazane, uważamy jednak na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne.

Przygotowania

Gdy poród będzie się zbliżał (około 2-3 tygodni przed), konieczne należy przygotować suczce legowisko, w którym urodzi. Ważne by było to miejsce spokojnie, bez przeciągów. Zaraz po porodzie powinniśmy pilnować zarówno dorosłego zwierzęcia, jak i szczeniąt. Niekiedy dochodzi do przypadków, gdy suki niechcący przygniatają młode – ważne, by wtedy w porę zareagować. Stworzenie legowiska nie powinno sprawić problemu. Wystarczy kołdra lub materac zawinięty w prześcieradło, jeśli mamy taką możliwość stwórzmy drewniany kojec.

Weterynarz

Nie zapomnijmy powiadomić weterynarza o zbliżającym się terminie porodu. Dlaczego jest to istotne? Gdyby pojawiły się, jakiekolwiek problemy, lekarz będzie mógł przyjechać i udzielić pomocy.

Wiemy już, ile trwa ciąża u psa i jak wtedy o niego zadbać. Pamiętajmy, że w momencie, kiedy na świat przychodzą nowe zwierzaki, to my bierzemy za nie pełną odpowiedzialność. Jeśli nie posiadamy hodowli psów albo nie będziemy w stanie zapewnić kochających domów dla szczeniąt, lepiej jest wysterylizować suczkę.