Twój żarłoczny czworonóg zmienia się nagle w wybrednego niejadka? Brak apetytu u psa może być objawem poważnej choroby!

Dla zdrowego psiaka czas posiłku to jedna z najważniejszych chwil w ciągu dnia, a podane mu w misce jedzenie znika zazwyczaj w kilka sekund. Jednak wśród domowych czworonogów znajdują się także wyjątkowo wybredne niejadki, które trzeba namawiać do jedzenia, stosując nieraz bardzo wyszukane podstępy. Każdy odpowiedzialny opiekun chce, by jego pupil cieszył się dobrym zdrowiem i miał energię do zabaw i długich spacerów. Nic dziwnego więc, że brak apetytu u psa spędza sen z powiek niejednemu z nas. Skąd bierze się brak apetytu u psa i kiedy powinniśmy się tym martwić?

Dlaczego pies nie chce jeść?

Brak apetytu u psa może wynikać z wielu powodów. Nagła niechęć do jedzenia u domowego czworonoga, który dotychczas ochoczo zjadał swoje posiłki, powinna być zawsze powodem do zmartwień. Jej przyczyną mogą być przeróżne przypadłości zdrowotne – od lekkiego bólu brzucha, aż do poważnych chorób przewlekłych.

Jednodniowy brak apetytu u psa bywa najczęściej spowodowany niegroźną niestrawnością po zjedzeniu nieczystości znalezionych na trawniku czy przysmaku z ludzkiego talerza. Niechęć do jedzenia trwająca krócej niż jeden dzień, po której apetyt zwierzaka wraca do normy, nie powinna być powodem do większego zmartwienia. Jeśli towarzyszy jej biegunka, warto zastanowić się, co mogło zaszkodzić psiakowi i nie podawać mu więcej tego rodzaju przysmaków.

Długotrwała utrata apetytu u domowego czworonoga to sprawa o wiele poważniejsza i wymagać będzie wizyty u weterynarza. Brak apetytu u psa bywa częstym objawem wielu poważnych chorób, takich jak silne zatrucie, babeszjoza, niewydolność nerek czy nowotwory. Również choroby zębów i towarzyszący im ból mogą skutecznie zniechęcać psa do zaglądania do miski. Jedzenia odmawiać mogą także psy, w których przewodzie pokarmowym utknęło ciało obce. Podczas wizyty u weterynarza powinniśmy więc dokładnie opisać zachowanie naszego psa, ewentualne dodatkowe objawy budzące nasz niepokój i wykonać zalecone przez specjalistę badania, które pomogą zdiagnozować przyczynę problemu.

Brak apetytu u psa – inne powody

Niechęć do jedzenia może wynikać także z innych, poza zdrowotnych przyczyn. Niekastrowane samce mogą odmawiać jedzenia w okresie cieczek. Wrażliwsze psy mogą także nie jeść w stresujących dla siebie sytuacjach – po przeprowadzce, podczas hucznego Sylwestra, a nawet w trakcie burzy. Kolejnym powodem, dla którego psiak może nie chcieć jeść, bywa zmiana karmy lub jej nieprawidłowe przechowywanie powodujące jełczenie zawartego w niej tłuszczu.