Alergiczne pchle zapalenie skóry to problem, na który cierpi wiele psów i kotów. Jak leczyć APZS u domowego czworonoga i jak zapobiegać pojawieniu się objawów?

Na czym polega alergiczne pchle zapalenie skóry?

Żerujące na zwierzęciu pchły nie tylko pobierają jego krew. W chwili nakłucia dochodzi do bezpośredniego kontaktu skóry czworonoga ze śliną tych owadów. U każdego psa i kota będzie to powodować świąd skłaniający zwierzaka do drapania. Jednak u części z domowych pupili reakcja ta będzie znacznie silniejsza z powodu alergii na ślinę pcheł. Uczulone na nią zwierzęta będą drapać się i wygryzać o wiele intensywniej, co doprowadzi do powstawania podrażnień skóry i zakażeń, a nawet trudno gojących się ran. Na taką alergię narażone są zwłaszcza czworonogi cierpiące na inne problemy dermatologicznie, w tym atopowe zapalenie skóry. APZS dotyczy najczęściej zadbanych, domowych pupili, które nie mają na co dzień kontaktu z żadnymi pasożytami skórnymi.

Jak objawia się APZS?

Podstawowym objawem alergicznego pchlego zapalenia skóry jest silny świąd prowokujący zwierzaka do drapania się, wygryzania sierści i ocierania o dywany lub meble. Ponadto u czworonogów uczulonych na ślinę pcheł można zaobserwować następujące objawy:

– miejscową utratę włosów,

– przebarwienia i zgrubienia skóry,

– zadrapania i rany na skórze,

– niepokój i rozdrażnienie,

– pojawienie się brunatnych plam na sierści spowodowanych częstym wylizywaniem.

Podrażniona i zraniona skóra będzie także podatna na zakażenia i powstawanie zmian skórnych, które mogą ropieć i stawać się coraz bardziej rozległe.

Jak leczyć alergiczne pchle zapalenie skóry?

Jeśli podejrzewamy APZS u naszego pupila, powinniśmy udać się z nim do lekarza weterynarii, który zbada dokładnie zwierzaka i pobierze zeskrobinę skórną, na podstawie której ustali przyczynę świądu. W przypadku alergicznego pchlego zapalenia skóry najważniejsze jest wyeliminowanie pcheł z otoczenia czworonoga przy pomocy odpowiednich preparatów owadobójczych. Lekarz weterynarii może także przepisać maść z antybiotykiem przyspieszającą gojenie się ran i środki łagodzące świąd skóry.

Jak zapobiegać APZS u psa i kota?

Alergia nie jest chorobą, którą można łatwo wyleczyć. W przypadku psów uczulonych na ślinę pcheł nawet jedno ugryzienie tego pasożyta lub kontakt z jego odchodami mogą wywołać bardzo intensywny świąd. Dlatego u psów i kotów cierpiących na APZS kluczowe jest stosowanie preparatów przeciwpchelnych przez cały rok. Środki weterynaryjne zawierające fipronil należy stosować regularnie u wszystkich czworonogów mieszkających w otoczeniu psa lub kota, cierpiącego na alergiczne pchle zapalenie skóry.

Na kleszcze dla psaULOTKA – Fiprex® Duo L | ULOTKA – Fiprex® Duo KOT