Mając małe mieszkanie wcale nie musisz rezygnować z czworonoga! Sprawdź, jakie rasy psów odnajdą się nawet w niewielkiej kawalerce.

Psy do mieszkania w bloku

Właściciele małych mieszkań w bloku często zastanawiają się, jaki psiak odnajdzie się w takich warunkach. Ograniczona przestrzeń, bliskość sąsiadów i ciasna blokowa zabudowa nie są bowiem odpowiednim środowiskiem dla każdego psiaka. Dlatego wybierając rasę psa do małego mieszkania musimy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych cech:

  • Przyjazne nastawienie do ludzi i psów. Rasy dobrze dogadujące się z innymi czworonogami i tolerujące obcych ludzi z pewnością lepiej odnajdą się na ciasnym osiedlu, na którym podczas spacerów będą mijać okolicznych mieszkańców.
  • Szczekliwość. Czworonóg, który ma zamieszkać w małym mieszkaniu, powinien być z natury cichy. Skłonność do szczekania na każdy szelest zasłyszany na klatce schodowej może generować konflikty z sąsiadami.
  • Niewielka potrzeba aktywności fizycznej. Rasy wymagające dużej dawki ruchu i zajęcia umysłowego mogą mieć skłonność do frustracji, gdy nie zapewnimy im wystarczającej ilości atrakcji w ciągu dnia.
  • Niewielkie rozmiary. Każdy pies potrzebuje legowiska i przestrzeni. W kawalerce zdecydowanie łatwiej będzie nam znaleźć zaciszny kąt przeznaczony dla małego zwierzaka, niż dla potężnego czworonoga.

Jakie rasy mają takie cechy? Oto kilka psów, które doskonale sprawdzą się w mieszkaniu w bloku!

Mops i buldog francuski

Mopsy i buldogi francuskie to psy w typie molosa, których rozmiary uległy znacznemu zmniejszeniu tak, by z powodzeniem mogły pełnić rolę psa do towarzystwa. Rasy te są doskonałym wyborem dla osób, które poszukują spokojnego, uczuciowego towarzysza do niezbyt długich przechadzek i wspólnego wylegiwania się na kanapie. Oczywiście mopsy i buldogi wymagać będą spacerów i zabawy, jednak ze względu na znacznie skróconą kufę szybko się męczą, więc intensywna aktywność nie jest w ich przypadku zalecana.

Pekińczyk i shih tzu

Pekińczyki i shih tzu to małe, bardzo efektownie owłosione psiaki o wyjątkowo spokojnym temperamencie i przyjacielskim charakterze. Podobnie jak mopsy i buldożki francuskie, rasy te obdarzone są skróconym pyskiem, który znacznie zmniejsza ich tolerancję na wysiłek fizyczny. Mają do tego dość krótkie łapki i skłonność do problemów z kręgosłupem, przez co nie powinny być zmuszane do wchodzenia po schodach. Pekińczyki i shih tzu uwielbiają jednak zabawy, szczególnie w domowym zaciszu, a odpowiednio wybawione chętnie wylegują się na kolanach ukochanego opiekuna. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu rasy wymagają czasochłonnej pielęgnacji ze względu na bujną sierść.

Chihuahua i yorkshire terrier

Yorki i chihuahuy są malutkie i przyjacielsko nastawione do ludzi. Bywają jednak zadziorne, czujne i szczekliwe – wymagać więc będą odpowiedniego wychowania, by nie reagowały na odgłosy w bloku oraz socjalizacji, by umiały spokojnie zachować się w towarzystwie innych psów. Psy tych ras potrzebują większej dawki aktywności i zabawy, z chęcią więc wybiorą się na dłuższą przechadzkę w parku czy poza miastem. Psy rasy york i chihuahua bez większych trudności uczą się nawet bardziej skomplikowanych sztuczek.

Maltańczyk i bichon fries

Śnieżnobiałe maltańczyki i bichony to psy wychodowane specjalnie do towarzystwa. Nie są zbyt szczekliwe, a odpowiednio zsocjalizowane dogadają się z każdym napotkanym na spacerze psiakiem. Są energiczne i maja dobrą kondycję, dzięki czemu nadadzą się na kompana do zabaw dla nieco starszych dzieci. Nie przepadają jednak za samotnością i często cierpią na lęk separacyjny, który może objawiać się szczekaniem i wyciem pod nieobecność opiekunów.

Cavalier king harles spaniel

Aktywne, łagodne cavaliery to doskonały wybór dla osób szukających niewielkiego psiaka do wspólnych aktywności. Tak jak inne spaniele, psiaki tej rasy uwielbiają dłuższe spacery, wspólne zabawy i kontakty z innymi psiakami, natomiast w domu zachowują się jak typowe kanapowce. Ich dłuższa sierść zbiera dość dużo brudu, dlatego cavaliery wymagać będą regularnej pielęgnacji.

Jak sprawić, by pies w małym mieszkaniu czuł się dobrze?

Opiekun mieszkający w bloku musi pamiętać, że każdy, nawet najmniejszy pies ma swoje potrzeby. Każdemu czworonogowi należy zapewnić przede wszystkim zaciszne miejsce do snu i odpoczynku oraz ustronne miejsce karmienia, w których nikt nie będzie przeszkadzał zwierzakowi. Małego psiaka trzeba także zabierać na regularne spacery, które nie będą wyłącznie okazją do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych – muszą one zaspokajać psią potrzebę eksploracji terenu, dostarczać nowych wrażeń i możliwości kontaktów z innymi czworonogami. Rasy psów odpowiednie do małego mieszkania wymagać będą także odpowiedniej socjalizacji, szkolenia i dużej dawki zabawy. Dzięki prawidłowej opiece i wychowaniu mały pies może stać się wspaniałym, niekłopotliwym towarzyszem dla osoby mieszkającej w bloku. Natomiast sfrustrowany, zaniedbany i pozostawiony sam sobie może nabrać skłonności do nadmiernego szczekania, niszczenia domowych sprzętów czy wycia pod nieobecność opiekuna – i to niezależnie od rasy!