CZYM JEST KLESZCZ?

Kleszcz to pajęczak o ośmiu odnóżach, który żywi się krwią ssaków. Przyczepia się do skóry i swoim aparatem gębowym wgryza się i zaczyna ssać krew. Nie napity mierzy 2-4 mm, ale znacznie zwiększa swoją objętość kiedy się nakarmi.

 

Ugryzienie kleszcza zazwyczaj jest bezbolesne, dlatego tak ciężko jest zauważyć moment, kiedy przyczepi się do skóry. Jednak nie wolno zapominać, że kleszcze przenoszą groźne choroby pasożytnicze i powodują infekcje, a choroba odkleszczowa zwana Babeszjozą jest wręcz zgorzeniem życia Twojego ulubieńca. Tak więc profilaktyka jest podstawowym obowiązkiem każdego właściciela psa i kota. Pozwala skutecznie zabezpieczyć się przed kleszczami.

 

GDZIE WYSTĘPUJĄ KLESZCZE?

Kleszcze występują głównie w okolicach wiejskich, szczególnie wrzosowiskach i lasach i zaroślach. Są niezwykle ekonomiczne energetyczne i mogą żyć przez rok bez jakiegokolwiek pożywienia. Do potencjalnego gospodarza przyciąga je jego oddech, ponieważ są bardzo wrażliwe na dwutlenek węgla, który jest wydychany. Kleszcze mogą wspinać się po łapach Twojego czworonoga i mościć się w miejscach, gdzie skóra jest najcieńsza; najczęściej w fałdzie skóry poniżej albo około ucha, gdzie przyczepiają się, wgryzają w skórę i zaczynają ssać krew.

 

KIEDY KLESZCZE ATAKUJĄ?

Sezon, gdy kleszcze są najbardziej aktywne to czas od marca do końca czerwca. Kolejnym punktem szczytowym ich aktywności jest czas od sierpnia do października. Podczas zimy, kleszcze są mniej aktywne, ale jednak. Krótko mówiąc, powinieneś chronić swojego ulubieńca przez cały rok!

 

Bardzo ważne, abyś po każdym spacerze sprawdzał skórę Twojego czworonoga czy przypadkiem nie ma na niej kleszczy. Pamiętaj o takich miejscach jak wnętrze ucha, pachwiny czy grzbiet. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który chętnie udzieli Ci porady jak i gdzie sprawdzać obecność kleszczy i jakie środki zapobiegawcze będą najbardziej odpowiednie dla Ciebie i Twojego psa.

PAMIĘTAJ!
PROFILAKTYKA JEST PODSTAWOWYM OBOWIĄZKIEM KAŻDEGO WŁAŚCICIELA CZWORONOGA.
FIPREX TO ODPOWIEDNIA OCHRONA PRZED KLESZCZAMI DLA TWOJEGO PSA I KOTA.